یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شماReviewed by سعید دیدارنو on Oct 7Rating: 5.0یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شماتغییر ساختار پیوند ثابت,تغییر ساختار آدرس وبسایت,تغییر ساختار آدرس وبسایت وردپرسی,بروزرسانی ساختار پیوند آدرس سایت,افزونه ریدایرکت 301 وردپرس,آموزش وردپرس

تغییر ساختار پیوند ثابت در وبسایت شما یک تعهد بزرگ است. شما باید کاملا مطمئن باشید که می خواهید این تغییر را در سایت خود ایجاد کنید. زیرا ممکن است به طور بالقوه بر سئو سایت شما تأثیر بگذارد و اگر به درستی کار نکند، می تواند خطاهای بسیاری و لینک های خراب ایجاد کند.

هر صفحه و پست در وبلاگ شما دارای یک URL دائمی منحصر به فرد یا پیوند ثابت “permalink” است که به آن اختصاص داده شده است. همانطور که می دانید، این پیوند ثابت با استفاده از یک ساختار از پیش تعیین شده ایجاد می شود. تغییر ساختار پیوند ثابت برای پست های وبسایت شما گاهی لازم است، اما می تواند مسائلی مربوط به رتبه بندی جستجو، لینک های قدیمی از سایت های خارجی و لینک های داخلی شکسته در محتویات سایت شما به وجود آورد.

بهترین کار برای جلوگیری از این گونه مسائل در مورد لینک های شما این است که یک برنامه ریزی روشن و مشخص برای به روز رسانی آن ها قبل از انجام کار داشته باشید. به این ترتیب، می توانید با خیال راحت تغییر را انجام دهید و شروع به استفاده از یک ساختار پیوند ثابت بهینه تر کنید. علاوه بر این، شما خواهید دانست که چگونه بهترین ریدایرکت را انجام دهید تا از بروز خطای ۴۰۴ جلوگیری کنید.

در این مقاله از آموزش وردپرس، من به شما خواهم گقت که پیوند (permalinks) چه هستند و همچنین در مورد نتایج تغییر دادن آن ها در سایت شما صحبت خواهم کرد. علاوه بر این موارد، من به شما دستورالعملی را در مورد چگونگی نحوه تغییر ساختار پیوند در وبسایت شما را بدون ایجاد شدن لینک های داخلی و خارجی شکسته و دیگر خطاهای مرتبط با آن ها با استفاده از ریدایرکت ها، ارائه خواهم کرد.

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

پیوندهای ثابت یا Permalinks چه هستند و چرا شما باید ساختار آن را در وبسایت خود تغییر دهید؟

یک پیوند ثابت یا Permalink بخشی از یک آدرس وب است که به دنبال نام دامنه می آید. برای مثال به آدرس اینترنتی زیر نگاه کنید:

https://fabtheme.ir/category/wp-learn/

نام دامنه fabtheme.ir است و پیوند ثابت یا Permalink آن category/wp-learn می باشد.

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

پیوند ثابت هنگامی که به درستی تنظیم شده باشد، چندین هدف مهم را برای شما به ارمغان می آورد. به عنوان مثال:

  • آن ها به خوانندگان شما اجازه می دهند تا درک مختصری از محتوایی که در پست یا صفحه وبسایت شما قرار گرفته است بدون نگاه کردن به محتوا داشته باشند.
  • پیوند ثابت توسط موتورهای جستجو استفاده می شوند تا بتوانند عنوان صفحه یا پست شما را تنها با آدرس URL کشف کنند.
  • آن ها همچنین باعث می شوند که بازدید کنندگان و موتورهای جستجو به صورت دائمی به سایت شما بازگردند و محتوای شما را بخوانند.
  • پیوند ثابت اساسا یک شناسه منحصر به فرد برای هر قطعه ای از محتوایی هستند که شما ایجاد می کنید و به شما کمک می کند تا همه چیز را سازماندهی کنید.

برای تنظیم ساختار پیوندهای ثابت وبسایت وردپرسی خود به آدرس Settings > Permalinks در بخش مدیریت وردپرس مراجعه کنید. به صورت پیش فرض، وردپرس برای ساختار پیوند ثابت از گزینه روز و نام استفاده می کند. اگر تمرکز شما بیشتر بر روی محتوای پست است تا تاریخ انتشار آن، بهتر است از گزینه نام پست استفاده کنید که البته در اغلب مواقع این گزینه بهترین انتخاب است. این ساختار پیوند ثابت باعث می شود که تمرکز بر روی پست شما برای هر دو گروه موتورهای جستجو و خوانندگان روشن و واضح شود.

اکثر کاربران ساختار پیوند ثابت پیش فرض بلاگ وردپرس را تغییر می دهند. گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. اما رایج ترین آن ها دو گزینه است که یکی تاریخ را در ادامه نام پست نمایش می دهد و دیگری فقط به نام پست اکتفا می کند. این انتخاب معمولا با محتوای از پیش تعیین شده که در ذهن دارید مرتبط می شود. به عنوان مثال، وبسایت هایی که بر روی محتوای خبری تمرکز می کنند، از ساختاری برای پیوند ثابت استفاده خواهند کرد که تاریخ نیز بخشی از آن باشد.

احتما شما با خود فکر می کنید که از آنجایی که تغییر ساختار پیوند ثابت در هنگام ایجاد یک وبسایت کار ساده ای است، بنابراین باید روند آن برای یک وبسایت منتشر شده نیز کار ساده ای باشد. در حالی که عمل تغییر دادن ساختار آسان تر از انتخاب یک نوع جدید پیوند ثابت و ذخیره کردن آن است، عواقب آن عمل نیاز به بحث کمی بیشتر دارد.

چرا من باید ساختار پیوند ثابت وبسایت خود را تغییر بدهم؟

دلایل متعددی وجود دارد که شما می توانید ساختار آدرس وبسایت خود را تغییر بدهید، به ویژه اگر از تنظیمات پیش فرض استفاده کرده باشید. تغییر ساختار URL آدرس چه در یک وبسایت جدید و یا در یک وبسایت در حال اجرا نسبتا ساده است. با این وجود، ایجاد تغییر در ساختار پیوند ثابت در یک سایت در حال اجرا، اگر برنامه ریزی برای آن نکرده باشید، می تواند عواقب منفی برای شما داشته باشد. بنابراین، پیش از انجام کار شما باید به دقت بررسی کنید که آیا لازم است ساختار پیوند ثابت (آدرس) وبسایت شما دچار تغییر شود یا نه.

به هر حال، در این جا چند نتیجه با ارزش که حاصل از تغییر ساختار آدرس وبسایت وردپرسی است را به شما ارائه می کنم:

  • اگر شما با یک نسخه قدیمی از وردپرس شروع کردید، ممکن است هنوز از ساختار پیش فرض قبلی استفاده کنید که شامل شناسه پست است. این ساختار پیوند ثابت هیچ اطلاعات مفیدی را در مورد محتوای شما ارائه نمی دهد و برای سئو سایت کاملا بی ارزش است.
  • شما ممکن است که سایت خود را متفاوت آدرس دهی کنید. بنابراین باید ساختار را به روز کنید تا این تغییر را منعکس کنید. به عنوان مثال، اگر شما به سمت یک وبسایت با محتوای خبری بیشتر حرکت می کنید، بنابراین ممکن است بخواهید در ساختار URL وبسایت خود تاریخ را هم اضافه کنید.
  • بسیاری از کاربران وبسایت های در حال اجرا را خریداری می کنند تا بر روی آن سرمایه گذاری کنند. بنابراین ممکن که شما یک سایت را از شخص دیگری خریداری کرده باشید. اگر مالکیت یک سایت در حال اجرا را گرفته باشید، ممکن است بخواهید ساختار پیوند آدرس وبسایت را برای اهداف مجدد برند به روز کنید.

دوستان من، اگر ساختار فعلی پیوند ثابت آدرس شما برای محتوا و نام تجاری شما مناسب است، تغییر ساختار می تواند یک درد سر غیر ضروری را برای شما ایجاد کند. بنابراین، اگر تصمیم دارید که ساختار آدرس وبسایت خود را به روز کنید، خوشحال خواهید شد که بدانید راه هایی برای ایمن سازی این تغییر وجود دارد.

نحوه تغییر ساختار URL آدرس وبسایت به شکل ایمن

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

قبل از هر گونه تغییر و بروزرسانی ساختار پیوند آدرس سایت خود، حتما یک نسخه پشتیبان از وبسایت خود به صورت کامل تهیه کنید. همچنین این کار هوشمندانه است که قبل از انجام تغییرات مورد نظر در ساختار پیوند ثابت در وبسایت خود، آن ها را در یک سایت آزمایشی، امتحان کنید. به این ترتیب می توانید هر گونه مشکلی را که ممکن است ایجاد شود را شناسایی و رفع کنید.

اگر تصمیم گرفته اید که می خواهید (باید) ساختار پیوند ثابت وبسایت خود را تغییر دهید، باید این چند مرحله را انجام دهید.

مرحله شماره یک: تصمیم گیری در مورد ساختار جدید پیوند ثابت وبسایت

اولین کاری که باید انجام دهید آن است که در مورد ساختار جدید پیوند ثابت سایت تصمیم گیری کنید. هنگام انتخاب کردن یک ساختار جدید شما باید تصمیماتی را در مورد آن چه که می خواهید در ساختار پیوند قرار دهید، بگیرید. آیا می خواهید برای مثال در ساختار شما تاریخ قرار بگیرد؟ اگر پاسخ شما مثبت است، چه بخشی از آن را در پیوند خود قرار خواهید داد؟

این یک تصمیم مهم است و شما نباید هیچ تغییری را انجام دهید تا مطمئن شوید که انتخاب شما کاملا مطمئن است. شما می توانید برخی از ایده ها برای ساختار جدید آدرس خود را از راهنمای وردپرس در مورد نحوه استفاده از پیوندهای ثابت، به دست بیاورید. به طور کلی، گزینه نام پست برای اکثر کاربران ایده آل و مناسب است. اگر چه ممکن است که سایت های خبری بخواهند تاریخ را نیز به آن اضافه کنند. در هر صورت، هنگامی که شما در مورد ساختار جدید پیوند آدرس خود تصمیم گیری کردید، زمان آن رسیده است که تغییرات مورد نظر را در پیوند ثابت به وجود بیاورید.

مرحله شماره دو: تغییر ساختار پیوند ثابت در وردپرس

هنگامی که شما می دانید که کدام ساختار پیوند ثابت را می خواهید استفاده کنید، وقت آن است که به منوی Permalinks در بخش مدیریت وردپرس خود بروید. به سادگی به آدرس Settings > Permalinks در وردپرس خود بروید و گزینه مورد نظر خود را از صفحه تنظیمات انتخاب کنید.

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

هنگامی که انتخاب خود را انجام دادید (از برچسب ها برای ایجاد ساختار سفارشی خود استفاده می کنید)، روی  دکمه ذخیره کلیک کنید. ساختار پیوند ثابت آدرس وبسایت شما در حال حاضر به روز شده است. اکنون تمام URL های داخلی وبسایت به توجه به ساختار جدید به روز می شوند.

اگر لینک های داخلی به عنوان بخشی از وردپرس اضافه شوند، تمام پیوندهای داخلی باید به درستی به روزرسانی شوند. هر گونه لینکی که به صورت دستی ایجاد شده است، باید به روز رسانی شود. با این حال، تمام لینک ها به سایت شما از جاهای دیگر به طور کامل شکسته خواهد شد و تمام محتوایی که توسط موتورهای جستجو ایندکس شده اند، نادرست خواهند بود.

مرحله شماره سه: نحوه اصلاح لینک های شکسته با ریدایرکت ۳۰۱

همانطور که قبلا ذکر شد، تغییر ساختار پیوند ثابت وبسایت شما بخش آسان کار است. اما در حال حاضر، شما با یک فاجعه و بحران روبرو شده اید. هر گونه ارجاع به لینک های قبلی وبسایت شما، چه در محتوا و چه در سایت های خارجی، شکسته شده است. یکی دیگر از اثرات این تغییر ساختار آن است که هر محتوایی که توسط موتورهای جستجو ایندکس شده است نیز نادرست است.

یک راه حل ساده برای این مشکل وجود دارد و این است که از ریدایرکت ۳۰۱ در سایت خود استفاده کنید. یک ریدایرکت ۳۰۱ اساسا به هر مرورگری که با استفاده از ساختار قدیمی url آدرس به سایت شما آمده است، می گوید که محتوای مرتبط در کجا قرار گرفته است. ریدایرکت ۳۰۱ همچنین به موتورهای جستجو این آگاهی را می دهد که تغییرات انجام شده دائمی هستند.

در گذشته شما مجبور بودید که تمام این تغییر مسیرها را به صورت دستی در فایل htaccess. سرور وب خود اعمال کنید. بنابراین، باید سپاسگذار سیستم وردپرس باشید که با ارائه پلاگین هایی می توانید تمام این تغییر مسیرها را به سادگی اعمال کنید.

استفاده کردن از افزونه ریدایرکت ۳۰۱ وردپرس Simple 301 Redirects

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

برای ایجاد تغییر مسیرها در وردپرس سایت به شکل ساده یکی از گزینه ها استفاده کردن از افزونه Simple 301 Redirects می باشد. پس از نصب و فعال شدن افزونه، منوی جدیدی به قسمت تنظیمات داشبورد اضافه می شود.

واقعا نگرانی زیادی در مورد این افزونه وجود ندارد. در پنجره تنظیمات ۳۰۱ Redirects شما دو فیلد ساده نمایش داده می شود. یک فیلد با نام Request (درخواست) و دیگری  Destination (مقصد). این دو فیلد مکانی است که شما می توانید ساختار پیوند ثابت قدیمی و ساختار پیوند ثابت جدید را وارد کنید. شما فقط نیاز به اضافه کردن اطلاعات پس از نام دامنه در این فیلد ها دارید.

در مثالی که در تصویر بالا می توانید آن را ببینید، فیلد Request پیکربندی وردپرس برای ماه و نام پست است، در حالی که قسمت Destination پیکربندی وردپرس برای ساختار پیوند ثابت نام پست است. پس از اضافه کردن این دو فیلد، تغییرات را ذخیره کنید. به این ترتیب، به موتورهای جستجویی که به لینک های قدیمی مراجعه می کنند، نشان می دهد که باید به چه لینکی مراجعه کنند.

استفاده کردن از افزونه ریدایرکت ۳۰۱ وردپرسی Redirection

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

یکی دیگر از افزونه هایی که می توانید برای تغییر مسیر مورد استفاده قرار دهید، افزونه رایگان Redirection است.

برای استفاده از Redirection، ابتدا آن را در داشبورد وردپرس خود نصب کنید. سپس می توانید به Tools> Redirections بروید تا لینک های جدید صفحات و پست های وبسایت خود را وارد کنید. به سادگی ساختار پیوند ثابت قدیمی را در فیلد Source URL و ساختار جدید پیوند ثابت را در فیلد Target URL وارد کنید و سپس بر روی دکمه save کلیک کنید.

یک راهنمای ساده برای تغییر ساختار پیوند ثابت بدون خراب شدن وبسایت وردپرسی شما

استفاده از ابزار Yoast SEO Permalink Helper

یکی دیگر از ابزار مفید برای تغییر مسیر ابزار Yoast SEO Permalink Helper Tool است. او یک کد را بر اساس ساختار لینک فعلی شما ایجاد می کند که شما می توانید به صورت دستی به فایل htaccess سایت خود اضافه کنید تا همه پست ها را به راحتی به ساختار پیوند آدرس جدید هدایت کنید. البته این یک ابزار بسیار مفید است، اما فقط کد را برای تغییر ساختار نام پست به شما می دهد. در حالی که افزونه توصیه شده در بالا می تواند برای هدایت موارد متعدد به مقصد های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

اگر برای انجام تغییرات لازم در فایل خود مهارت لازم را ندارید، توصیه می کنم که از یکی از دو افزونه بالا که به شکل رایگان در دسترس هستند، استفاده کنید.

مرحله شماره چهار: تغییر دادن لینک های موتورهای جستجو به ساختار جدید (ایندکس کردن دوباره)

قبلا ذکر شد که موتورهای جستجو پس از تغییر در ساختار آدرس وبسایت شما، اطلاعات نادرستی دارند. متأسفانه این فراتر از کنترل شما به عنوان صاحب سایت است. موتورهای جستجو به طور مرتب سایت ها را پیمایش و زمانی که تغییر پیدا می کنند به روز رسانی می شوند. بنابراین این مشکل در طول زمان خود را اصلاح می کند. هر چند که شما می توانید با ایجاد یک نقشه سایت XML جدید به این فرآیند کمک کنید.

دوستان همیشه همراه فاب تم، توصیه من به شما این است که همواره قبل از آن که یک سایت جدید را راه اندازی کنید به ساختار آدرس وبسایت خود توجه کنید و آن را در نظر بگیرید. هرچند که پس از راه اندازه سایت نیز این امکان وجود دارد که ساختار URL وبسایت خود را تغییر بدهید. اگر خودتان را در این موقعیت قرار دهید، باید یک طرح دقیق برای جلوگیری از اختلال در سایت خود (داخلی و خارجی) داشته باشید.

با این حال تغییر و محدود کردن مشکلات هرگز کار آسانی نیست و شما هنوز هم می توانید با انجام تغییرات بدون برنامه به بهینه سازی و سئو سایت خود صدمه برسانید. اما اگر تصمیم به تغییر ساختار آدرس وبسایت خود دارید، ساختار جدید و مورد نظر خود را پیاده سازی کنید و با چالش های آن کنار بیایید.

این مقاله نیز در همین جا به پایان رسید. امیدوارم که از آن بهره لازم و کافی را برده باشید. بنده مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و سوالات شما در رابطه با این مقاله هستم.

آموزش وردپرس

درباره سعید دیدارنو

سعید دیدارنو هستم فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر، به حوزه های بهینه سازی سایت، بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت علاقه مند هستم و مدت یک سال است که نویسندگی رو شروع کرده ام.

دیدگاه خود را بیان کنید

یازده − 9 =