راهنمای کامل رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

راهنمای کامل رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرسReviewed by سعید دیدارنو on Oct 9Rating: 5.0راهنمای کامل رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرسرفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس,خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس,رفع خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

احتمالا شما دوستان عزیزی که با وردپرس کار می کنید، با مشکل خطای عدم برقراری ارتباط با پایگاه داده آشنا هستید و از وقوع آن می ترسید. این خطا ترسناک است، زیرا شما احتمالا تنها قادر به دسترسی به یک قسمت مثلا بخش frontend یا backend سایت خود هستید و دسترسی کاملی به تمام سایت خود ندارید، و اگر شما هنوز چندان با مفاهیم اساسی در مورد سرورها و یا توسعه وب به درستی آشنا نباشید، احتمالا سایت را از دست خواهید داد. به همین منظور، من در این مقاله به شما در مورد خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده توضیح خواهم داد تا بتوانید این خطای نا خوشایند را درک کنید. سپس به شما نشان می دهم که این خطا را چگونه حل کنید.

راهنمای کامل رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

راهنمای کامل رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

خطای در برقراری ارتباط با پایگاه داده دقیقا به چه معنایی است؟

تمام محتویات وبسایت به جای آن که در فایل های خاصی ذخیره شود، در پایگاه داده ذخیره می شود که باعث می شود هر بار وردپرس یک صفحه از وبسایت فرا خوانی می شود، نیاز داشته باشد به پایگاه داده رجوع کند تا بتواند صفحه را تولید کند و به کاربر نشان دهد. برای مثال، هنگامی یک پست می تواند مشاهده شود که وردپرس پایگاه داده میزبان را پیدا کند، به آن متصل شود، جدول پست های وردپرس را پیدا کند و محتوای مورد نظر را بارگذاری کند. به طور خلاصه خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس به این معنا است که که وردپرس نمی تواند این پایگاه داده را پیدا کند.

چرا وقوع این خطا یک مسئله بزرگ تلقی می شود؟ در پاسخ به این سوال باید به این نکته توجه کنیم که علاوه بر محتوای پست ها و صفحات، وردپرس کلی از اطلاعات مهم دیگر را در پایگاه داده ذخیره می کند. از جمله این اطلاعات مهم می توان به تنظیمات اصلی وردپرس، داده ها و اطلاعات کاربران سایت، قالب وردپرس انتخاب شده توسط شما، تنظیمات ویجت ها، اطلاعات افزونه های فعال در وبسایت و مواردی از این دست اشاره کرد. بنابراین با وقوع خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده و عدم دسترسی وردپرس به اطلاعات موجود در پایگاه داده سایت، هیچ راهی برای بارگذاری وبسایت شما وجود نخواهد داشت.

چرا خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس رخ می دهد؟

Error Establishing a Database Connection-1

تعدادی از مسائل وجود دارد که می تواند باعث به وجود آمدن خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در سیستم وردپرس شود. اجازه بدهید که یک لیست کوتاه از دلایل ایجاد این خطا برای درک عمیق تر آن ارائه کنم تا بتوانیم فرآیند حل مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس را به درستی انجام دهیم:

  • مجوزهای نامعتبر پایگاه داده اعم از نام کاربری، رمز عبور، میزبان، پایگاه داده
  • فایل های خراب شده
  • پایگاه داده خراب شده
  • سرور پایگاه داده overload شده یا بد عمل می کند

قبل از انجام فرآیند حل مشکل عدم برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس به این موارد توجه کنید:

فرآیند حل این خطا که من در این پست بیان می کنم برای وبسایت شما خطرناک نیست، اما توصیه می کنم که قبل از انجام آن حتما یک نسخه پشتیبان از وبسایت خود تهیه کنید. اگر قبلا از ابزارهایی برای تهیه نسخه پشتیبان استفاده کرده اید و به شکل منظم اقدام به پشتیبان گیری کرده اید، دیگر لازم نیست نگران باشید و می توانید فرآیند را انجام دهید.

پلاگین های زیادی وجود دارد که می توانند عمل پشتیبان گیری را انجام دهند، اما در این مورد خاص به دلیل این که وردپرس قفل شده است و به سایت خود دسترسی ندارید باید از cPanel یا دیگر نرم افزارهای مدیریت میزبانی برای تهیه نسخه پشتیبان کامل استفاده کنید.

اگر شما نمی دانید که چگونه این کار را انجام دهید، حتما با میزبان خود تماس بگیرید. اکثر آن ها راه حل های پشتیبان گیری از انواع مختلفی را ارائه می کنند. حتما اطمینان حاصل کنید که از پایگاه داده خود و همچنین تمام فایل های موجود بر روی سرور میزبانی وبسایت نسخه پشتیبان تهیه کنید. زیرا، این پایگاه داده ای است که تمام اطلاعات مهم وبسایت شما را در بر می گیرد.

نحوه حل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

راهنمای کامل رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

این یکی از مواردی است که من اغلب می بینم. اگر شما با پیام عدم برقراری ارتباط با پایگاه داده در هنگام نصب یک نسخه جدید از وردپرس، مواجه می شوید، تقریبا می توان گفت که وردپرس مقصر این خطا خواهد بود. برای اتصال به پایگاه داده وبسایت، سیستم وردپرس به چهار بخش اصلی از اطلاعات نیاز دارد:

  • میزبان پایگاه داده
  • نام کاربری پایگاه داده
  • رمز عبور پایگاه داده
  • پایگاه داده مورد استفاده

همه این اطلاعات باید توسط میزبان به شما ارائه شود (اگر از طرف شما وارد نشده باشد). با این حال، اگر شما از تنظیمات انعطاف پذیر تر استفاده می کنید (منظور عدم استفاده از نصب ساده یا با یک کلیک است)، شما باید نام کاربری، رمز عبور و نام پایگاه داده خود را بررسی کنید. بهترین راه این است که تمام اطلاعاتی که توسط رسانه یا واسطه به شما ارائه شده است را کپی کنید و در بخش مربوطه اضافه کنید. البته باید توجه کنید که بعضی از اوقات رمزهای عبور شامل خطوط یا نقطه در انتها هستند که معمولا انتخاب نمی شوند.

اگر اخیرا میزبان را عوض کرده اید، حتما جزئیات پایگاه داده را دو دفعه بررسی کنید. در بسیاری از موارد این لوکال هاست Bluehost یا HostGator خواهد بود. لازم به ذکر است که بسیاری از میزبان ها از یک آدرس IP (SiteGround) یا حتی URL کاملا متفاوت استفاده می کنند (DreamHost). اگر شما در مورد هر بخش از این موضوع مطمئن نیستید، باید با میزبان خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید به طور مستقیم یا اینکه خودتان نگاهی به پایگاه اطلاعات آنلاین آن ها (اگر داشته باشند) بیاندازید.

در یک نصب جدید، شما به احتمال زیاد با فیلدهای معرفی شده در این اطلاعات ارائه خواهید شد، همانطور که از وردپرس معمولی روی صفحه نمایش تنظیم شده است. در بسیاری از موارد، حتی می توانید به عقب برگردید و این اطلاعات را دوباره پر کنید. در غیر اینصورت، باید فایل پیکربندی موجود در دایرکتوری ریشه وردپرس (wp-config.php) را بارگیری، ویرایش و سپس (با استفاده از یک سرویس گیرنده مناسب FTP) دوباره آپلود کنید. مطمئنا فقط این فایل را با استفاده از ویرایشگر متن می توانید ویرایش کنید. قطعه کدهای مرتبط با پایگاه داده چیزی مانند زیر است:

define(‘DB_NAME’, ‘database_name’);

/** MySQL database username */

define(‘DB_USER’, ‘database_user’);

/** MySQL database password */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘database_password’);

/** MySQL hostname */

define(‘DB_HOST’, ‘database_host’);

به سادگی مقادیر موجود در قسمت دوم پرانتزها را با اطلاعات مرتبط با پایگاه داده خود تعویض کنید تا مقادیر درست در آن قرار بگیرد.اگر تمام موارد ذکر شده در این بخش را بررسی کردید و مطمئن شدید که اطلاعات صحیح است، اما باز هم پیام خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده را دریافت می کنید، باید به سراغ مرحله دوم این مقاله بروید.

فایل های خراب شده

در برخی از موارد، کاربران گزارش داده اند که با آپلود مجدد فایل های اصلی وردپرس، گاهی اوقات خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده رفع می شود. دلیل این که این کار چرا می تواند مشکل را رفع کند مانند یک رمز و راز است. اما در بسیاری از موارد این مشکل با تنظیم مجدد مجوزهای فایل و یا جایگزین کردن فایل هسته خراب شده رفع می شود. (توجه: مطمئن شوید که فایل config.php را که حاوی اطلاعات راه اندازی مجاز است یا پوشه wp-content که قالب ها، پلاگین ها و رسانه های وبسایت شما را نگه می دارد، مجددا دوباره نویسی نکنید و همیشه قبل از اصلاح یا جایگزینی هر چیزی از آن پشتیبان تهیه کنید.). برای انجام این کار باید نسخه تازه ای از وردپرس را از WordPress.org دانلود کنید و بسته را بر روی رایانه خود از حالت فشرده خارج کنید. به پوشه unzipped بروید و هر دو فایل config.php و پوشه wp-content را حذف کنید تا اطمینان حاصل کنید که شما به طور تصادفی آن ها را جایگزین فایل هایی که در سرور شما هستند، نمی کنید. هنگامی که این فایل ها را حذف کردید، یک سرویس گیرنده FTP را باز کنید و آماده شوید که بقیه فایل های باقی مانده را در پوشه ریشه وردپرس خود آپلود کنید. البته فرض بر این گذاشته شده است که هیچ کس اصلاحات خطرناکی در فایل های هسته وردپرس شما انجام نداده است. پس با خیال راحت تمام این فایل ها بر روی سرور وبسایت خود بازنویسی کنید. مطمئن شوید که به صورت تصادفی فایل wp-config.php یا پوشه wp-content را بازنویسی نکنید.

پایگاه داده خراب

یکی از نشانه ها پایگاه داده خراب این است که قسمت frontend وبسایت کار می کند اما بخش backend کار نمی کند یا برعکس. همچنین، شما ممکن است با پیام خطایی روبرو شوید که به شما بگوید برخی از جداول پایگاه داده را نمی توان پیدا کرد. خوشبختانه وردپرس حاوی یک ابزار است که می تواند به شما کمک کند یک پایگاه داده خراب را تعمیر کنید. شما باید فایل wp-config.php خود را (که می توانید آن را در دایرکتوری ریشه وردپرس خود پیدا کنید) دانلود کنید و خط زیر را به آن اضافه کنید:

define( ‘WP_ALLOW_REPAIR’, true );

هنگامی که فایل wp-config.php اصلاح شده را دوباره آپلود کردید، شما باید قادر باشید که به یک صفحه تعمیر پایگاه داده در وبسایت خود با مراجعه به آدرس http://yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php (به جای قسمت yoursite.com نام دامنه خود را جایگزین کنید) دسترسی پیدا کنید. شما باید در این صفحه دو گزینه را ببینید: ‘تعمیر پایگاه داده’ و ‘تعمیر + بهینه سازی پایگاه داده’.

راهنمای کامل رفع مشکل خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

اگر چه انتخاب هر کدام از دو گزینه مفید است، اما من توصیه می کنم که فقط گزینه تعمیر پایگاه داده را انتخاب کنید. به عنوان یک فرد برنامه نویس، متوجه شدم که حتی موارد به ظاهر بی اهمیت نیز می توانید مشکلات غیر قابل پیش بینی به وجود آورد. من متوجه نمی شوم که چگونه انجام بهینه سازی می تواند همه را خراب کند، اما بهتر است که برای احتیاط و جلوگیری از بروز مشکلات گزینه تعمیر پایگاه داده را انتخاب کنید. حداقل آن است که انجام بهینه سازی و تعمیر پایگاه داده زمان بیشتری را صرف خواهد کرد. بنابراین به دست آوردن پایگاه داده و اجرای آن باید در اولویت باشد.

پس از انجام این کار، فراموش نکنید که به wp-admin.php بروید و خط کد بالا را از فایل حذف کنید. تا زمانی که این قطعه کد در فایل پیکربندی وجود داشته باشد، صفحه تعمیر پنهان و امن نیست و در دسترس عموم خواهد بود.

سرور پایگاه داده overload شده است یا بد عمل می کند

سرورهای ناسازگار یا بیش از حد overload شده بدون دسترسی داشتن به ابزارهای میزبانی پیشرفته یا برقراری تماس با شرکت ارائه دهنده میزبانی برای تشخیص بسیار سخت خواهند بود. بنابراین اگر شما مشکوک به رخ دادن این مسئله هستید، با پشتیبانی میزبان خود تماس بگیرید یا به طور مستقیم بررسی کنید که چه اتفاقی رخ داده است.

اگر از یک سرور مشترک استفاده می کنید (بدان معنی است که شما باید منابع سرور را با تعداد زیادی از افراد دیگر به اشتراک بگذارید)، می تواند دشوار باشد که علت وقوع خطا چه چیزی است، زیرا می تواند به دلیل سربار اضافه یا سوء عملکرد باشد. در بعضی موارد، به جای یک سوء عملکرد، ممکن است در واقع به این دلیل باشد که سایت دیگری در همان سرور پایگاه داده را بیش از حد بارگذاری کند. به عبارت دیگر، حتی اگر شما تنها یک سایت بسیار کوچک داشته باشید، بدون افزایش ناگهانی در ترافیک، ممکن است یک بار اضافی ناشی از وبسایت فردی دیگر در پایگاه داده ایجاد شود. این بسیار کمتر احتمال دارد که به دلیل یک VPS یا یک مدیریت میزبانی وردپرس این خطا رخ بدهد.

خبر خوب این است که هر دو این مسائل معمولا در مدت زمان نسبتا کوتاه قابل حل هستند. اگر یک پایگاه داده به طور فیزیکی ناکارآمد باشد، وب هاست شما تقریبا همیشه جایگزین خواهد، به محض اینکه سیستم های آنها نیاز به انجام این کار را نشان دهند. همچنین، اگر یک پایگاه داده به دلیل اضافه بار خراب شود، به طور معمول به صورت اتوماتیک راه اندازی مجدد خواهد شد و در عرض چند دقیقه دوباره اجرا می شود. اما، با این حال، اگر این اتفاق چند بار رخ داده است، به میزبان خود اطلاع دهید تا در اسرع وقت این مشکل را بررسی کنند.

اگر وبسایت شما بر روی سرور اشتراکی است و ترافیک شما به سرعت در حال افزایش است، شما ممکن است با خطا برقراری در ارتباط با پایگاه داده مواجه شوید به محض این که شروع به بارگذاری سرور می کنید. چنین خطاهایی معمولا به شکل خودکار حل می شوند، اما اگر وبسایت شما همچنان در جریان موج ترافیک قرار داشته باشد، دوباره این خطا اتفاق می افتد. در چنین مواردی با استفاده از افزونه هایی مانند W3 Total Cache، WP Super Cache یا WP Rocket می توانید بسیاری از این مشکلات را رفع کنید. در واقع، ساده ترین راه برای حل این مشکل آن است که از آن جلوگیری شود.

این مقاله نیز در همین جا به پایان رسید. امیدوارم هیچ وقت با پیام خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده روبرو نشوید. اما اگر این اتفاق افتاد می توانید از نکاتی که در این مقاله ذکر شد اقدام به رفع خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس بکنید. نکته آخر آنکه شما می توانید بعضی از مواقع این خطا را با انتقال وبسایت خود به یک سرور میزبانی با کیفیت و انعطاف پذیر بر طرف کنید و برای همیشه خود را از شر بسیاری از مشکلات خلاص کنید.

در پایان خوشحال می شوم اگر نظرات و سوالات خود را با من و همکارانم در فاب تم در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن ها پاسخ بدهیم. هدف مجموعه فاب تم ارائه بهترین و کاربردی ترین مقالات آموزش وردپرس است و شما دوستان عزیز می توانید با ارائه دیدگاه های خود ما را در این هدف یاری کنید.

آموزش وردپرس

درباره سعید دیدارنو

سعید دیدارنو هستم فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر، به حوزه های بهینه سازی سایت، بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت علاقه مند هستم و مدت یک سال است که نویسندگی رو شروع کرده ام.

دیدگاه خود را بیان کنید

پنج × 2 =