آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML SitemapsReviewed by سعید دیدارنو on Oct 6Rating: 5.0آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemapsساخت نقشه سایت در وردپرس,قراردادن نقشه سایت در وردپرس,ایجاد نقشه سایت در وردپرس,آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس,نقشه سایت در وردپرس,آموزش وردپرس

شما دوستان عزیز تا به حال مقالات زیادی را در رابطه با ضرورت وجود نقشه سایت مطالعه کرده اید. اما سوالی که احتمالا در ذهن شما شکل گرفته است، این است که چرا قرار دادن نقشه سایت در وردپرس تبدیل به یک ضرورت شده است؟ در پاسخ به سوال شما باید بگویم که همه ما می دانیم که بزرگ ترین هدف هر استراتژی سئو سایت برای صاحبان کسب و کار اینترنتی قرار گرفتن وبسایت در بالاترین رده بندی صفحه نتایج جستجو است. برای این که بتوانید هر کدام از جنبه های بهینه سازی و سئو سایت از جمله بهینه سازی درون صفحه و ایجاد لینک داخلی را شروع کنید، نیاز دارید که ابتدا صفحات وبسایت شما ایندکس شوند.

ایندکس به سادگی به معنای شناسایی و تشخیص محتوای سایت شما توسط موتورهای جستجو است تا بتوانند در گزارش های نتایج مرتبط آن را به کاربران نمایش دهند. اگر به دست آوردن ترافیک جستجو یکی از قسمت های ضروری استراتژی بلند مدت بهینه سازی سایت شما است، برای رسیدن به این هدف باید صفحات سایت شما به صورت مستمر توسط موتور جستجوگر گوگل ایندکس شود.

البته همانطور که می دانید، برای ایندکس شدن صفحات وبسایت شما نیاز است که ربات های گوگل از آن ها بازدید کنند و به آن ها دسترسی داشته باشند. ربات های گوگل وبسایت شما را پیمایش می کنند و تمام جزئیات صفحات جدید را مورد جستجو و کاووش قرار می دهند. هنگامی که یک محتوای جدید و یا به روز شده شناسایی می شوند، آدرس URL آن برای موتورهای جستجو ارسال می شود تا صفحه را ایندکس کنند و در نتایج جستجو لحاظ کنند.

هنگامی که صفحات سایت شما ایندکس شده، وبسایت شما در صفحه نتایج جستجو شروع به ظاهر شدن می کند. اکنون می توانید استراتژی سئو سایت خود را دنبال کنید تا به سایت شما کمک شود که رده بندی بالاتری را به دست بیاورد. به زبان ساده، ایندکس شدن سایت شما توسط موتورهای جستجو، اولین مرحله در هر استراتژی سئو خواهد بود و بدون آن نمی توانید استراتژی خود را دنبال و پیاده سازی کنید.

راحت ترین راه برای ایندکس شدن صفحات سایت شما ساخت نقشه سایت در وردپرس وبسایت و ثبت آن در ابزار گوگل سرچ کنسول می باشد. خوشبختانه، این کار برای کاربران وردپرسی بسیار ساده است. باید به خاطر وجود افزونه های نقشه سایت در وردپرس به خصوص افزونه Google XML Sitemaps سپاس گذار باشیم.

افزونه Google XML Sitemaps توسط Arne Brachhold ایجاد و ارائه داده شده است. این افزونه اکنون به عنوان یکی از بهترین گزینه های ایحاد و ساخت نقشه سایت برای وردپرس در بین کاربران مطرح شده است. شما می توانید این افزونه را به صورت رایگان از مخزن وردپرس دانلود کنید. این افزونه با به دست آوردن امتیاز ۴٫۹ از ۵ خود را از دیگر پلاگین های وردپرسی ایجاد نقشه سایت متمایز کرده است و در رتبه نخست رده بندی قرار دارد. برای این که بهترین بودن این افزونه را بیشتر متوجه شوید، بهتر است بدانید که بیش از ۱۸ میلیون نصب فعال از این افزونه تا کنون ثبت شده است که رقم خارق العاده ای می باشد.

در این مقاله از آموزش وردپرس، من به شما نحوه نصب و پیکربندی این افزونه فوق العاده را آموزش خواهم داد. پس با تمرکز کافی این مقاله را دنبال کنید.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

نقشه سایت XML چیست؟

در ابتدا، اجازه دهید که به این سوال پاسخ بدهم: یک نقشه سایت XML چیست؟

یک نقشه سایت یک نگاه کلی از ساختار وبسایت شما را ارائه می دهد. نقشه سایت برای این منظور ایجاد می شود که به موتورهای جستجو جهت شناسایی و کشف تمامی محتوای زنده و موجود در سایت شما از جمله URL های جدید و پست های اخیرا به روز شده، کمک و یاری رساند.

با دنبال کردن از نقشه سایت، موتورهای جستجو می توانند تمام قسمت های وبسایت شما را پیمایش و ایندکس کنند. البته به جز صفحاتی که از تگ noindex برای جلوگیری از ایندکس کردن آن ها استفاده کرده اید. به این معنا که نقشه سایت تنها راه تضمین شده برای انجام فرآیند ایندکس کردن صفحات و محتویات وبسایت شما توسط موتورهای جستجو است.

اجازه دهید که در این قسمت راه حل جایگزین (عدم استفاده از نقشه سایت) را با هم بررسی کنیم. بدون استفاده از نقشه سایت، موتورهای جستجو مجبور هستند که در سایت شما به صورت آهسته حرکت کنند و آن ها برای ایندکس کردن صفحات سایت از لینک های داخلی استفاده خواهند کرد.

ربات های خزنده و پیمایش گر موتورهای جستجو، ممکن است بعضی از صفحات شما را با استفاده از لینک های داخلی ایندکس کنند. به خصوص اگر سایت شما به خوبی توسط تعداد زیادی از لینک های داخلی سازماندهی شده باشد. اما با این حال، هیج تضمینی وجود ندارد که هر پست و صفحه ای ایندکس شود. همچنین فرآیند ایندکس کردن وبسایت خیلی آهسته و کند پیش خواهد رفت.

نحوه نصب افزونه Google XML Sitemaps

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

اکنون ما به اصل موضوع مقاله رسیده ایم. یعنی نحوه نصب و پیکربندی افزونه Google XML Sitemaps در وردپرس. لازم نیست که نگران باشید. اگر تا به حال افزونه ای را در وردپرس نصب نکرده اید، لازم است بدانید که فرآیند به صورت قابل توجهی ساده است.

وارد بخش مدیریت سیستم وردپرس وبسایت خود شوید. سپس، به بخش Plugins > Add New مراجعه کنید. تنها کافی است که در این بخش عبارت ‘Google XML Sitemaps’ را در فیلد نوار جستجو وارد کنید. در این بخش افزونه های زیادی با نام شبیه به افزونه مورد نظر ما نمایش داده خواهد شد. بنابراین، مطمئن شوید که افزونه درست را انتخاب می کنید. (تنها کافی است که به عرضه کننده آن یعنی  Arne Brachhold توجه کنید)

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

هنگامی که افزونه را پیدا کردید، بر روی Install Now > Activate Plugin کلیک کنید. کار تمام شد.

به محض آن که افزونه Google XML Sitemaps فعال کنید، اولین نقشه سایت XML شما به صورت خودکار با توجه به وضعیت فعلی وبسایت، ساخته خواهد شد. شما می توانید نقشه سایت XML خود را به سادگی و با اضافه کردن /sitemap.xml در انتهای آدرس دامنه سایت خود، مشاهده کنید.

نقشه سایت شما تمامی آدرس های URL موجود در وبسایت را لیست خواهد کرد. همچنین سطح اولویت و تغییر فرکانس را نیز لیست می کند (در مورد این موارد بعدا بیشتر توضیح خواهم داد). برای روشن تر شدن موضوع به عکس زیر که از نقشه سایت XML یک وبسایت تهیه شده است نگاه کنید.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

نحوه پیکربندی افزونه Google XML Sitemaps

اکنون، زمان آن است که افزونه جدید خود را پیکربندی کنید. تمام تنظیمات افزونه در یک صفحه قرار دارند و کنترل می شوند.می توانید به تنظیمات این افزونه در بخش Settings > XML-Sitemap دسترسی پیدا کنید.

خوشبختانه، این افزونه به صورت منطقی از قبل پیش پیکربندی شده است. بنابراین شما می توانید تنظیمات را همان صورت از پیش تعیین شده، رها کنید و مطمئن باشید که افزونه به خوبی کار خواهد کرد.

اما شخصا بر این باور هستم، که یادگیری بیشتر در مورد کارهایی که افزونه می تواند انجام دهد، لازم است. بنابراین من افزونه را پیکربندی می کنم تا به ایده آل ترین حالت ممکن برسد. اگر شما هم مثل من بر این باور هستید، ادامه مقاله را که تنظیمات اصلی را پوشش می دهد، دنبال کنید.

به محض این که افزونه را نصب کنید، ممکن است پیام زیر را در بالای صفحه مشاهده کنید:

‘Search engines haven’t been notified yet.’ / موتورهای جستجو هنوز اطلاع ندارند.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

اگر شما می خواهید که فرآیند ایندکس کردن صفحات وبسایت شما تا حد ممکن سریع شود، باید موتورهای جستجو را در مورد لینک نقشه سایت خود آگاه کنید.

این کار باعث می شود که وجود نقشه سایت به دو موتور جستجوگر عمده یعنی گوگل و بینگ، اعلام شود. بعد از چند ثانیه، امیدوارم که افزونه به شما اعلام کند عملیات اعلام شما با موفقیت انجام شده است. خارق العاده است، شما اکنون می توانید انتظار داشته باشید که نقشه سایت شما توسط ربات های گوگل بازدید شده و محتوای وبسایت به زودی توسط آن ها ایندکس شود.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

اکنون به صفحه پیکربندی افزونه بر می گردیم، جایی که به هفت بخش تقسیم شده است. بیایید با هم تمام این بخش ها را بررسی کنیم تا ببینیم که این افزونه چه کارهایی می تواند انجام دهد.

 1. گزینه های پایه (Basic Options)

همانطور که از نام این بخش مشخص است، اولین قسمت پیکربندی های پایه را کنترل می کند.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

برای شروع، شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام موتورهای جستجوگر از بروزرسانی های وبسایت شما آگاهی پیدا کنند. پیشنهاد من این است که دو موتور جستجوگر گوگل و بینگ را انتخاب کنید. به این ترتیب، هر زمان که یک پست جدید را منتشر می کنید یا یک پست قدیمی را به روز رسانی می کنید، این دو موتور جستجوگر از این موضوع آگاهی پیدا کرده و اقدام به پیمایش و ارسال تغییرات انجام شده می کنند.

گزینه دیگر، نقشه سایت شما را به فایل robot.txt اضافه می کند. اکنون، robot.txt یک فایل ویژه ایجاد شده برای ارتباط با ربات های پیمایشگر موتورهای جستجو است. این فایل آن ها را در رابطه با وبسایت شما راهنمایی می کند و به آن ها می گوید که چه مواردی را ایندکس کنند. فایل robot.txt به خصوص برای موتورهای جستجوگری که از اعلامیه های ping پشتیبانی نمی کنند، مفید است (معمولا موتورهای جستجوگری که کوچک تر هستند). بنابراین، به شما توصیه می کنم که گزینه robot.txt را انتخاب کنید. زیرا این می تواند باعث ایندکس شدن صفحات سایت شما در موتورهای جستجوگر اضافه شود.

به سمت پایین پیمایش کنید تا گزینه های پیشرفته (Advanced Options) را ببینید. دو تنظیم اول مربوط به محدودیت حافظه و زمان اجرا، عمدتا از کار افتاده است، بنابراین پیش بروید و از آن ها عبور کنید. به علاوه، از شما خواسته می شود که شیوه نامه XSLT را پیکربندی کنید. تصویری که از نقشه سایت به شما نمایش داده ام را به خاطر می آورید؟  به نظر شما آن نقشه زیبا و قشنگ نبود؟  خب، به خاطر آن که نقشه سایت نمایش داده شده نسخه زیبا شده آن بود. این ساده ترین نقشه سایت نبود. اما همچنان می توان آن را خواند.

اگر می خواهید نقشه سایت خود را بهتر کنید، می توانید یک شیوه نامه XSLT را آپلود کنید، یا می توانید این گزینه را به طور کامل غیر فعال کنید، اگر می خواهید نقشه سایت کمتر قابل خواندن باشد. (نگران نباشید، زیرا موتورهای جستجو هنوز هم می توانند به خوبی نقشه سایت را بخوانند).

گزینه بعدی شاید مهمترین قسمت در این بخش باشد. آدرس URL پایه نقشه سایت را لغو کنید. در حال حاضر، به طور پیش فرض، نقشه سایت شما در فرمت /sitemap.xml ظاهر می شود. به عنوان مثال:

domain.com/sitemap.xml

اما بگذارید بگوییم که شما وبسایت خود را در زیر دایرکتوری ها تقسیم می کنید.

 • دامنه ریشه: com
 • زیر شاخه: com/blog

اگر می خواهید همه نقشه های سایت در نقشه سایت ریشه دایرکتوری را ترکیب کنید، URL زیر دایرکتوری را در قسمت خالی وارد کنید. برای این کار باید فایل .htaccess را باز کنید و قطعه کد زیر را در آن وارد کنید:

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On

RewriteRule ^sitemap(-+([a-zA-Z0-9_-]+))?\.xml(\.gz)?$ /your-blogdir/sitemap$1.xml$2 [L]

</IfModule>

توجه: در قطعه کد بالا، مطمئن شوید که بخش ‘your-blogdir‘ را با نام زیر شاخه جایگزین کنید.

فیلد نهایی یک نسخه HTML از نقشه سایت شما را برای ربات هایی که کمتر پیشرفته هستند و XML را نمی توانند درک کنند، تنظیم می کند. این بخش برای هیچ یک از موتورهای جستجوگر بزرگ اعمال نخواهد شد، اما اگر می خواهید که در همه موتورهای جستجو ایندکس شوید، این گزینه را انتخاب کنید.

 1. صفحات اضافه (Additional Pages)

بخش دوم (صفحات اضافه) فقط برای کاربرانی است که از زیر فهرست ها و زیر دامنه ها استفاده می کنند. این بخش به شما اجازه می دهد که صفحات اضافه خارجی را برای اضافه شدن به نقشه سایت خود انتخاب و تعیین کنید.

به عنوان مثال، اگر شما وبلاگ خود را در domain.com/blog اجرا می کنید، ممکن است هنوز بخواهید صفحه اصلی (domain.com) را در نقشه سایت زیر فهرست خود اضافه کنید.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

برای این کار تنها کافی است که بر روی گزینه افزودن صفحه جدید (Add new page) کلیک کنید و دستورالعمل های ساده را دنبال کنید. شما باید URL، سطح اولویت، فرکانس تغییر و تاریخ آخرین تغییر URL را مشخص کنید. من اولویت ها و فرکانس تغییر را در ادامه توضیح خواهم داد.

 1. اولویت ارسال (Post Priority)

در قسمت بعدی ما اولویت ارسال را داریم. برای کمک به درک بهتر این بخش، اجازه دهید که سطح های اولویت سئو را به سرعت معرفی کنم.

اکنون سطح اولویت ها یک بخش حیاتی از نقشه سایت شما است. آن ها مهمترین محتوای وبسایت شما را برای موتورهای جستجو ارسال می کنند. سطح اولویت بندی هر صفحه وبسایت شما با نمره ای بین ۰ تا ۱ مشخص می شود که به صورت ۰٫۱ افزایش پیدا می کند.

شما ممکن است فکر کنید که سایت من فوق العاده مهم است. بنابراین، من قصد دارم که به تمام URL ها حداکثر اولویت (۱٫۰) را اختصاص بدهم. تلاش خوبی بود!

سطح اولویت یک URL بر اساس دیگر URL های داخلی مرتبط، تعیین می شود. اگر شما به همه URL ها اولویت یکسان اختصاص بدهید (حتی حداکثر اولویت)، این به موتورهای جستجو نشان می دهد که تمام آن ها دارای ارزش یکسانی هستند. آیا شما می خواهید صفحه اصلی خود را درست مانند یک پست وبلاگ اولویت بندی کنید؟ البته که شما نمی خواهید این کار را انجام دهید. بنابراین باید برای تعیین سطح اولویت نظم خاصی داشته باشید و نسبت به آن حساس باشید.

به پیکربندی بر می گردیم. این بخش به طور خاص به اولویت هر پست را مشخص می کند. برای این کار سه گزینه وجود دارد:

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

 • عدم استفاده از محاسبه اولویت به شکل اتوماتیک (Do not use automatic priority calculation): این گزینه با همه پست ها به شکل یکسان رفتار می کند و سطح اولویت واقعی آن ها را در آینده مشخص می کند.
 • تعداد نظرات (Comment count): با استفاده از این گزینه، سطح اولویت هر پست بر اساس تعداد نظراتی که دریافت می شود، مشخص خواهد شد.
 • میانگین نظرات (Comment average): اولویت بر اساس تعداد نظرات مربوط به پست های دیگر محاسبه می شود.

توصیه من به شما این است که یکی از گزینه های محاسبه بر اساس نظرات را انتخاب کنید. به این ترتیب، پست های محبوب شما به صورت خودکار بالاترین سطح اولویت را به دست می آورند.

 1. محتوای نقشه سایت (Sitemap Content)

بخش Content Sitemap به شما این امکان را می دهد که انتخاب کنید کدام موارد از جمله انواع پست های سفارشی و طبقه بندی هایی که می خواهید در نقشه سایت قرار بگیرند.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

به عنوان مثال، صفحه اصلی وبسایت شما باید در نقشه سایت وجود داشته باشد. همچنین ایده خوبی است که تمام پست ها، صفحات و انواع پست های وردپرس شما در نقشه سایت وجود داشته باشد. با این حال، ترجیح شخصی تعیین خواهد کرد که آیا بایگانی یا صفحات تگ شما در نقشه سایت قرار بگیرد یا خیر. اگر نمی خواهید که این صفحات در نتایج جستجو ظاهر شوند، مطمئن شوید که این صفحات انتخاب نشده اند.

در پایین بخش، گزینه های بیشتر را مشاهده خواهید کرد. این بخش از شما درخواست می کند که مشخص کنید آخرین باری که اصلاحات انجام شده است، در نقشه سایت قرار بگیرد یا نه. این قسمت را انتخاب کنید تا موتورهای جستجو محتوای تازه ویرایش شده را هم پیمایش کنند و فقط محتوای تازه را پیمایش نکنند.

 1. موارد حذف شده (Excluded Items)

ممکن است شما بخواهید که بیشتر پست های وبلاگ خود را وارد نقشه سایت کنید، اما نه همه آن ها را. این بخش به شما اجازه می دهد که تمام دسته بندی ها را از نقشه سایت خود حذف کنید. به علاوه، پست ها و صفحات خاص با شماره های شناسه وارد می شوند.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

 1. تغییر فرکانس ها (Change Frequencies)

من در این مقاله در رابطه با تغییر فرکانس ها صحبت کرده ام، این بخش به شما اجازه می دهد که مقادیر را برای آن ها تعریف کنید. در حال حاضر، فرکانس های تغییر یافته، دستورالعمل هایی است که به موتورهای جستجو داده می شود و آنها را آگاه می کند که اغلب محتویات احتمالا تغییر کرده اند. این اطلاعات به موتورهای جستجو می گوید چه زمانی آن ها باید ربات های خزنده خود را برای ثبت بروزرسانی ها ارسال کنند.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

به عنوان مثال، اگر محتوای وبلاگ را به طور منظم منتشر کنید، فرکانس تغییر صفحه اصلی را برای نشان دادن این تغییر تنظیم کنید (مثلا به صورت روزانه). اگر شما یک وبسایت ایستا را که به ندرت تغییر می کند را اجرا می کنید، لازم نیست که به صورت روزانه سایت شما مورد بررسی قرار بگیرد. برای این مثال، گزینه سالانه منطقی تر است. در این قسمت گزینه های همیشه، ساعت، روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه و هرگز در دسترس است. لازم است توجه کنید که نباید انتظار داشته باشید وبسایت شما توسط ربات های خزنده مطابق با فرکانس تنظیم شده، مورد پیمایش قرار بگیرد. در واقع، فرکانس تنظیم شده به ربات ها نشان می دهد که هر چند وقت یک بار سایت شما به روز می شود و آن ها باید به روز رسانی را ثبت کنند.

 1. اولویت ها (Priorities)

این بخش به شما اجازه می دهد که اولویت های دیگر محتویات را به غیر از اولویت بندی پست ها که در باره آن صحبت کردم، محاسبه کنید. شما همچنین باید حداقل و حداکثر ارزش پست های بلاگ را مشخص کنید.

آموزش ایجاد نقشه سایت در وردپرس با استفاده از افزونه XML Sitemaps

صفحه اصلی شما معمولا مهمترین صفحه سایت است. بنابراین، حداکثر نمره را به آن اختصاص دهید. صفحات استاتیک و پست های محبوب وبلاگ احتمالا مهمترین صفحات بعدی شما خواهند بود، بنابراین به آن ها نیز نمره بالایی اختصاص دهید. فقط به یاد داشته باشید که محتوای بی اهمیت را نمره بالایی ندهید. سطح اولویت بدون برنامه واقعا می تواند به صفحات مهم واقعی شما آسیب برساند.

خب، به این ترتیب این مقاله آموزشی نیز در همین جا به پایان رسید. امیدوارم این مقاله نیز مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد. در بخش نظرات، مشتاقانه در انتظار دیدگاه ها و سوالات شما هستم.

آموزش وردپرس افزونه سئو سئوی وردپرس مخزن وردپرس

درباره سعید دیدارنو

سعید دیدارنو هستم فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر، به حوزه های بهینه سازی سایت، بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت علاقه مند هستم و مدت یک سال است که نویسندگی رو شروع کرده ام.

دیدگاه خود را بیان کنید

یازده − پنج =