کسب و کار اینترنتی را از کجا شروع کنیم؟

کسب و کار اینترنتی در یک تعریف ساده واژه ای به معنی انجام کسب و کار با استفاده از ارتباطات راه دور و ابزارهای مرتبط است. و تجارت الکترونیک از این دست دارای مفهومی کوچک تر و محدودتر نسبت به کسب و کار الکترونیکی است.

کسب و کار اینترنتی را از کجا شروع کنیم؟

 

در یک نگاه کلی می‌توان گفت کسب و کار الکترونیکی عبارت است از کاربردی کردن کلیه سیستم های  اطلاعاتی برای تقویت و کنترل فرآیندهای کسب و کار. امروزه این فرآیندها با استفاده از تکنولوژی های مبتنی بر وب توسعه می‌یابند.

در تجارت الکترونیکی حتما باید بین تو طرف پول رد و بدل شود(تا به مفهوم تجارت برسیم)ولی در کسب و کار الکترونیک لازم نیست پولی مبادله گردد. به عنوان مثال دادگاهی که در آن محاکمه از طریق فضای اینترنتی انجام می گردد کسب و کار الکترونیک محسوب می‌شود.

برخی نیز کسب و کار الکترونیک را ترکیبی از تجارت الکترونیک، هوشمندی شرکت ها، مدیریت ارتباطی با مشتری، مدیریت زنجیره تامین و برنامه ریزی منابع شرکت می‌دانند.

کسب و کار آنلاین

یک ایده خوب فقط یک نقطه شروع است!

ایده خام و ایده ناب ( یک داستان واقعی )

در زمان جنگ دوم جهانی در روسیه ایده ای به ذهن فرماندهان روسی برای نابود کردن تانک های آلمانی رسید به این شکل که به بدن سگهای آموزش دیده مواد منفجره می بستند که زیر تانک های آلمانی بروند و در زمان قرار گرفتن سگ زیر تانک چاشنی عمل کرده و تانک منفجر شود. در ظاهر امر ایده خیلی خوب و عالی به نظر می رسید اما در میدان واقعی جنگ سگ ها به جای تانک های آلمانی به زیر تانک های روسی رفتند و آنها را منفجر کردند!! فکر می کنید چرا؟

به این دلیل که تانک های آلمانی بنزینی شده بودند ولی تانکهای روسی گازوئیلی، و سگها هم با تانک های روسی گازوئیلی آموزش دیده بودند، خوب بقیه داستان قابل حدس زدن است، نقطه قوت سگها حس شامه آنها بود به همین دلیل آنها طبق آموزشی که دیده بودند تانکهای گازوئیلی روسی را هدف قرار می دادند.

امروزه در میدانهای جنگ چنین ایده هایی به کار گرفته نمی‌شود اما در فضای کسب وکار و خصوصا کسب و کارهای آنلاین ایده های بسیار زیاد استارت می خورند بدون اینکه تحلیل دقیق و درستی از آن صورت بگیرد.

یک ایده نقطه شروع

ایده می‌تواند نقطه شروع بسیار مناسبی برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاین باشد اما  نکته مهم این است که ایده فقط یک نقطه شروع است. سوالات زیادی در این باره مطرح می‌شود که ایده تا چه اندازه در موفقیت یک کسب و کار تاثیر گذار است؟

ایده خوب تضمین موفقیت یا شکست

منظور ما از ” ایده خوب ” خلاقانه بودن، تازگی داشتن و .. است اما اگر به تاریخچه استارتاپ ها و کسب و کارهای موفق اینترنتی نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که پروژه های بسیار زیادی وجود دارند که ایده نو و تازه ای نداشتند فقط اجرای مجدد بودند اما همچنان در فضای وب حضور دارند، موفق هستند و به جلو می روند اما در مقابل این، صدها و یا شاید هزاران ایده نو و خلاقانه ای که برای اولین بار اجرا شدند اما هیچگاه تبدیل به کسب و کار نشدند.

ایده خام و ایده پخته

بله منظور من از ایده ناب، ایده پخته و تحلیل شده است، اگر ایده شما تحلیل نشود و دقیقا مورد ارزیابی قرار نگیرد به جای مشتری و بازار، دقیقا مانند سگهای آموزش دیده روسی انرژی، منابع مالی و تخصصی و .. شما را هدف میگرد و آنچه پس از پروژه برای شما باقی می ماند ایده ای است که دیگر نو نیست و حالا دهها شرکت و هدف دنبال اجرای آن هستند، منابع مالی

قبل از شروع کار، ایده خود را تحلیل کنید، مطالعه کنید، مشاوره بگیرید، حضور داشته باشید و ..

اصول و روش اجرا را فرا بگیرید، امروز هیچکس این واقعیت را نفی نمی‌کند که نحوه اجرا یکی از مهمترین و حیاتی ترین بخشهای یک کسب و کار است، چه بسا که نوع اجرای شماست که  آینده کسب و کارتان را رقم می زند.

لزوم داشتن یک ایده مناسب

دوستان همچنان ایده نقطه شروع خوبی است، به ما چشم انداز می دهد،  ما را برای شروع یا توسعه کسب و کار سرشار از انگیزه و انرژی می‌کند و… آنچه مهم است ایده مثل مواد غذایی خام است و باید پخته شود اما بدون مواد اولیه هم امکان پختن غذا نیست یا خیلی سخت است. پس وجود یک ایده برای شروع، رشد و یا توسعه کسب و کار لازم است.

آموزش وردپرس

درباره هاشم مهربان

آمده ام برای شما بنویسم و آنچه در توانم هست آموزش دهم امیدوارم خداوند مرا در این مسیر کمک کند تا رضایت شما دوستان را فراهم کنم هم اکنون شما هم با من باشید

دیدگاه خود را بیان کنید

بیست − دوازده =