۵ اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شود

۵ اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شودReviewed by سعید دیدارنو on Oct 4Rating: 5.0 5 اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شودبهینه سازی سایت برای موبایل,بهینه سازی وبسایت برای موبایل,سئو و بهینه سازی سایت برای موبایل,طراحی نسخه موبایلی سایت,سئو سایت برای موبایل,سئو سایت

بهینه سازی و سئو سایت یکی از محبوب ترین موضوعات در دنیای وب و اینترنت است، اما چرا؟ زیرا، از آن جا که وب مسترها همیشه برای به دست آوردن ترافیک بیشتر در حال مبارزه با یکدیگر هستند، بهتر است که صفحات وبسایت برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده باشد. به این ترتیب، شما شانس بیشتری برای به دست آوردن رتبه برای محتوای وبسایت خود خواهید داشت و می توانید ترافیک بیشتری برای سایت خود به دست بیاورید.

اما این همه ماجرا نیست. زیرا شما برای بهینه سازی وبسایت خود باید پول و هزینه زیادی را صرف کنید، بنابراین باید تمام جنبه های فنی برای بهینه سازی سایت را در استراتژی سئو سایت خود در نظر بگیرید تا هزینه و زمانی که صرف آن می کنید بی ثمر نماند.

در واقع، مهم نخواهد بود که شما در وبلاگ نویسی، بازاریابی محتوا، بازاریابی وابسته، رسانه های اجتماعی یا تجارت الکترونیک فعالیت می کنید، چالش همان خواهد بود و تغییری در وضعیت حاصل نمی شود.

هر کدام از صاحبان وبسایت ها در جستجو و کسب مهارت های لازم جهت به دست آوردن رتبه بهتر در رده بندی صفحات نتیجه جستجو می باشند. با این حال، در پیاده سازی و تدوین استراتژی سئو سایت، یکی از بخش هایی که اغلب وبمسترها و صاحبان سایت از آن غافل می شوند و به آن کمتر توجه می کنند، بهینه سازی وبسایت برای موبایل است.

در عصر بازاریابی امروز، بازاریابی از طریق تلفن همراه به صورت باور نکردنی در حال محبوب شدن است. بنابراین، هر بازاریاب و وبمستری که به هدایت ترافیک موجود در تلفن همراه توجه نکرده است، در واقع فرآیند سئو و بهینه سازی سایت را به درستی انجام نمی دهد.

همانطور که مردم جامعه بیشتر و بیشتر شروع به استفاده از دستگاه های تلفن همراه برای انجام وظایفی که فقط در کامپیوترهای دسکتاپی امکان پذیر است، می کنند، یک نکته مشخص شده است:

استفاده از تلفن های همراه برای گشت و گذار در دنیای وب به تدریج در حال سبقت گرفتن از دستگاه های دسکتاپی است. اما در واقع نمی توان گفت که این موضوع فقط برای گشت و گذار در اینترنت درست و صحیح است. به صورت واضح می توان گفت که کاربران برای مرور شبکه های اجتماعی، بررسی کردن ایمیل ها و همچنین خرید اینترنتی نیز از دستگاه های تلفن همراه بیشتر از دستگاه های دسکتاپی استفاده می کنند.

بر طبق آمار و ارقام به دست آمده، حدود ۵۳٫۰۳ درصد از کاربران از موبایل برای حضور در دنیای اینترنت استفاده می کنند. در حالی که این ارقام برای دسکتاپ ها ۴۲٫۱۹ درصد و برای تبلت ها ۴٫۷۸ درصد است.

بنابراین، باید صاحبان وبسایت ها و بازاریابان اینترنتی توجه بیشتری به توسعه و طراحی نسخه موبایلی وبسایت داشته باشند تا از این راه بتوانند کاربران موبایلی بیشتری را به وبسایت خود جلب کنند. اما، نباید این نکته را فراموش کرد که مانند بازاریابی دسکتاپی، موفقیت در بازاریابی تلفن همراه نیاز به استفاده از تکنیک ها و تاکتیک های مناسب سئو دارد تا بتوانید در نتایج جستجوی موبایلی نیز موقعیت و رتبه خوبی را برای وبسایت خود به دست بیاورید.

متاسفانه بسیاری از بازاریابان و صاحبان وبسایت های کسب و کار هنوز هم اشتباهات بزرگی را در زمینه سئو وبسایت مرتکب می شوند که باعث می شود ترافیک قابل توجهی را از دست بدهند و در نتیجه هزینه های صرف شده جهت فرآیند بهینه سازی و بازاریابی بی ثمر بماند.

بیایید با هم این اشتباهات بزرگ و مهلک را بررسی کنیم.

 ۵ اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شود

 5 اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شود

اشتباهات سئو و بهینه سازی سایت برای موبایل چه مواردی هستند؟

 1. استفاده نکردن از طراحی ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو وبسایت به چه معنایی است و چه اهمیتی دارد؟

اجازه دهید که پاسخ این سوال به این شکل بدهم:

طراحی ریسپانسیو به سادگی به معنای یک وبسایت است که به صورتی طراحی و ساخته شده است که تمام محتوای آن، تصاویر، ویدئو ها و ساختار سایت به شکل مشابه، درست و به سادگی در تمام دستگاه ها چینش می شود و به راحتی توسط کاربر قابل مشاهده و استفاده است. به عنوان مثال، زمانی که کاربر از کامپیوتر برای بازدید از یک وبسایت استفاده می کند، می تواند به راحتی تمام قسمت های مختلف آن را مشاهده کند. اما، اگر کاربر از موبایل و تبلت برای بازدید از وبسایت استفاده کند، سایت متناسب با اندازه صفحه نمایش باز چینش شده و ظاهر می شود.

 5 اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شود

در سال ۲۰۱۵، گوگل نسخه موبایلی وبسایت را به فاکتورهای بهینه سازی و سئو سایت اضافه کرد. همین دلیل به تنهایی می تواند توجیه کند که چرا استفاده از طراحی ریسپانسیو برای وبسایت ضروری و مهم است.

به طور معمول، یکی از دلایلی که وبلاگ ها و وبسایت های ریسپانسیو در رتبه بندی صفحات نتایج جستجو موقعیت بهتری را به دست می آورند، این است که آن ها تجربه کاربری بهتری را نسبت به دیگر رقبای خود که به طراحی نسخه موبایلی سایت اهمیت نداده اند، ارائه می کنند.

علاوه بر این، گوگل این واقعیت را پذیرفته است که وبسایت های ریسپانسیو از یک نشانی اینترنتی URL استفاده می کنند. در حالی که سایت هایی که نسخه های جداگانه طراحی می کنند دارای URL های مختلفی هستند.

بنابراین، با طراحی سایت به صورت ریسپانسیو، دیگر لازم نیست که برای دستگاه های مختلف نسخه های مختلفی از وبسایت را ایجاد کنید. زیرا، وبسایت شما کاملا درست و مناسب در تمام دستگاه ها اجرا خواهد شد.

به استثنای تمام این موارد که واضح هستند، دلایل دیگری نیز برای شما وجود دارد که نیاز به طراحی سایت به صورت ریسپانسیو را به یک فرآیند فوری تبدیل می کند.

در واقع سایت های ریسپانسیو:

 • به شما این امکان را می دهند که بتوانید بازدید کنندگان بیشتر و مشتریان بلقوه ای را در تمام دستگاه ها مورد استفاده به دست بیاورید.
 • میزان کار و هزینه را که باید صرف طراحی کنید کاهش خواهد یافت. زیرا دیگر نیازی به طراحی وبسایت های جداگانه برای دستگاه های مختلف ندارید.
 • پیگیری و تجزیه و تحلیل ترافیک را از یک مکان ممکن می سازد.
 • باعث افزایش رضایت مندی بازدید کنندگان و مشتریان می شود که در نهایت منجر به فروش و تبدیل بیشتر خواهد شد.
 • پیشی گرفتن از رقبا، زیرا شما می توانید حداکثر بازدید کننده و مشتری را در تمام دستگاه ها به دست بیاورید.

در پایان این بخش باید به این نکته توجه کنید که اگر سایت شما ریسپانسیو نیست، وبسایت شما ترافیک تلفن همراه را از دست خواهد داد. زیرا، بسیاری از کاربران تلفن همراه که سعی دارند به سایت شما دسترسی پیدا کنند به دلیل عدم نمایش مناسب وبسایت به سرعت از سایت شما خارج خواهند شد و در نتیجه هم فرآیند بهینه سازی شما با اختلال و مشکل مواجه خواهد شد و هم کاربران سایت شما افزایش پیدا نمی کنند.

 1. سرعت پایین بارگزاری صفحات موبایلی

درست مانند کاربرانی که از طریق دسکتاپ به سایت شما مراجعه می کنند و از سرعت بارگزاری پایین سایت متنفر هستند، کاربران موبایلی نیز دارای همین ویژگی هستند و از سرعت پایین بارگذاری وبسایت متنفر می باشند.

بر اساس آن چه که گوگل بیان کرده است:

سرعت پایین لود شدن صفحات وبسایت باعث نا امیدی کاربران و تاثیر منفی بر روی ناشران می شود. در حالی که عوامل متعددی بر روی کسب درآمد تاثیر می گذارند، پروژه ما مدلی ایجاد می کند که ناشرانی که سایت های موبایل آن ها در ۵ ثانیه بارگذاری می شود، درآمد کسب شده از تبلیغات تلفن همراه آن ها ۲ برابر بیشتر از سایت هایی خواهد بود که در ۱۹ ثانیه لود می شوند.

 5 اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شود

همچنین وبسایت هایی که در طول حداکثر زمان ۵ ثانیه بارگذاری می شوند نرخ نمایش آگهی آن ها ۲۵ درصد بیشتر است و همچنین زمان ماندگاری کاربران در سایت حدود ۷۰ درصد بیشتر از وبسایت هایی است که در ۱۹ ثانیه بارگذاری می شوند.

بنابراین، اگر لود شدن صفحات وبسایت شما بیش از حد طولانی شود، بازدید کنندگان ممکن است قبل از اینکه حتی چیزی را ببینند اقدام به ترک وبسایت کنند.

گوگل همجنین به جز مواردی که کاربران را اذیت می کنند، وبسایت هایی که دارای سرعت پایین بارگذاری هستند را جریمه می کند و رتبه آن ها را در صفحه نتایج جستجو دچار تنزل می کند.

نکات زیر می تواند باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات وبسایت شما شود و در نتیجه استراتژی بهینه سازی سایت شما را با موفقیت بیشتری همراه کند:

 • کاهش مدت زمان پاسخ گویی سرور
 • بارگذاری محتویات اصلی قبل از بارگذاری محتویات فرعی
 • فعال کردن حافظه پنهان (cache) مرورگر
 • بهینه سازی تصاویر
 • کاهش و کم کردن میزان جاوا اسکریپت، CSS و HTML
 • استفاده از صفحات پر شتاب موبایلی (Google AMP)
 1. مسدود کردن فایل ها

بازاریابان اینترنتی به خوبی می دانند که چگونه ایندکس کردن صفحات وبسایت توسط موتورهای جستجو به تجربه جستجوی وبسایت آن ها بستگی دارد. به همین دلیل است که آن ها همیشه بهترین کار را برای کمک به موتورهای جستجو جهت پیمایش درست وبسایت و رتبه بندی آن انجام می دهند. به همین منظور هم است که بیشتر کار و هزینه صرف بهینه سازی ساختار وبسایت، محتوا، لینک، متا توصیف، برچسب ها، تصاویر و بقیه موارد می شود.

 5 اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شود

اما، در حالی که بدیهی است که بهینه سازی وبسایت با کیفیت بالا جهت موفقیت در نتایج جستجو مهم است، عدم توجه کافی به جنبه های فنی سئو سایت می تواند فاجعه آمیز و بحران زا باشد.

به عنوان مثال، اگر شما با مواردی مانند robots.txt، نقشه XML سایت، میکرو فرمت ها و برچسب های متا ربات آشنا نباشید، ممکن است سایت خود را در معرض بسیاری از مشکلات قرار دهید.

اکنون، ما بر روی یکی از این اصطلاحات که robots.txt  می باشد، متمرکز خواهیم شد.

robots.txt یک فایل متنی ساده است که وظیفه آن راهنمایی کردن ربات های موتورهای جستجو برای پیمایش و ایندکس کردن صحیح صفحات وبسایت، می باشد. به صورت معمول، این فایل در دایرکتوری سطح بالای وبسایت شما قرار می گیرد تا ربات ها بتوانند به راحتی به دستورالعمل های آن دسترسی پیدا کنند.

متاسفانه، در فرآیند بهینه سازی وبسایت و تلاش برای کسب رتبه بالاتر، برخی از وبمسترها و صاحبان سایت ها از ایندکس کردن فایل ها توسط Googlebot جلوگیری می کنند و به این ترتیب یک اشتباه برزگ را در استراتژی سئو سایت خود مرتکب می شوند.

حتما از خود می پرسید که آنها چگونه این کار را انجام می دهند؟  در پاسخ باید به شما بگویم که آنها دسترسی گوگل به CSS، جاوا اسکریپت و فایل های تصویری خود را محدود می کنند.

دوستان عزیز من، اگر فایل robots.txt شما اجازه دسترسی به عناصر حیاتی سایت را ندهد، رتبه بندی وبسایت شما قطعا کاهش خواهد یافت و بهینه سازی سایت با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

برای جلوگیری از این اشتباه بالقوه، همیشه فایل robots.txt وبسایت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اجازه دسترسی به عناصر ضرورس سایت محدود نشده باشد.

 1. عدم استفاده از ریچ اسنیپت ها

اجازه دهید که از شما یک سوال بپرسم:

آیا تا به حال متوجه شده اید که هنگام انجام جستجو در گوگل، برخی از لیست ها اغلب جذاب تر و وسوسه انگیز تر از بقیه هستند؟ برای مثال، به تصویر زیر دقت کنید:

 5 اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شود

اطلاعات اضافی مانند رتبه ستاره را می بینید؟ این یک قطعه غنی یا ریچ اسنیپت است.

ریچ اسنیپت ها اطلاعات مرتبط را از وبلاگ یا وبسایت شما دریافت می کنند و آن ها را لیست نتایج جستجو  به همران دیگر اطلاعات معمول مانند عنوان صفحه، URL و متای توضیحات نمایش می دهند. این اطلاعات اضافه می توانند رتبه بندی ستاره، تصاویر و اطلاعات نویسنده و دیگر موارد باشند.

متاسفانه، در استراتژی بهینه سازی وبسایت ها اغلب نسب به ریچ اسنیپت ها یا قطعات غنی بی توجهی می شود، و این به دلیل آن است که معمولا صاحبان سایت ها و وبمسترها اغلب به تکنیک های سنتی سئو درون صفحه توجه می کنند. اما اگر کمی بر روی استفاده از ریچ اسنیپت ها وقت بگذارید و نحوه استفاده از آن ها را یاد بگیرید، مطمئن باشید که در پایان نتیجه بسیار خوبی را به دست خواهید آورد.

با توجه به تحقیقات انجام شده توسط وبسایت مشهور Search Engine Land، اضافه کردن این قطعه اطلاعات اضافه به لیست جستجوی گوگل، می تواند نظر بینندگان را به سایت جلب کند و نرخ کلیک را تا حدود ۳۰ درصد افزایش دهند، حتی اگر شما در موقعیت اول نتایج جستجو حضور نداشته باشید.

دوستان عزیز من، لازم است که این نکته را بدانید که گوگل وبسایت ها یا وبلاگ هایی را دوست دارد که پاسخ های غنی، دقیق و فوری برای پرسش ها ارائه کنند. اگر می خواهید که وبسایتی داشته باشید که پاسخ های فوری ارائه دهد، باید از Schema.org در سایت خود استفاده کنید.

در نهایت باید این نکته را بیان کرد که استفاده از ریچ اسنیپت ها نرخ CTR وبسایت شما را افزایش خواهد داد. زیرا سایت شما برای کاربران جذاب تر خواهد شود و گوگل تمایل دارد که به وبسایت هایی که از این ویژگی استفاده می کنند، پاداش دهد و در نتیجه بهینه سازی این سایت ها با موفقیت بهتری همراه خواهند بود.

 1. محتوای چند رسانه ای وبسایت مشکلاتی را ایجاد می کند

استفاده کردن از ویدئوها و محتوای چند رسانه ای به سایت، یک راه عالی برای ایجاد پست های بهتر و جذاب تر است. با این حال، باید مطمئن شوید که سایت شما قادر است که این نوع از محتوا را بدون هیچ مشکلی پخش کند.

 5 اشتباه رایج در بهینه سازی سایت برای موبایل که منجر به شکست استراتژی سئو سایت شما می شود

در واقع، اگر محتوای چند رسانه ای باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت شود و یا غیر قابل پخش باشد، می تواند بازاریابی تلفن همراه شما و بهینه سازی سایت را با چالش بزرگی روبرو کند.

در گذشته، تمام ویدئوهایی که در اینترنت دیده اید، از طریق افزونه های جانبی مانند RealPlayer، QuickTime و یا Flash پخش شده اند. با استفاده از این پلاگین ها که در مرورگرهای مختلف پشتیبانی می شوند، کاربر دیگر نگران نحوه دیدن ویدئو نبود.

اما امروزه، مشکلات زمانی اتفاق می افتند که مخاطبان به طور ناگهانی تلاش می کنند که یک ویدئو را بر روی یک پلت فرم پشتیبانی نشده مشاهده کنند. این به ویژه برای کاربران تلفن همراه مشکل زا خواهد بود که ممکن است از مرورگر پشتیبانی نشده استفاده کنند.

یک راه حل خوب برای مقابله با این مشکل آن است که از راهنمایی های ارائه شده توسط گوگل برای استفاده از HTML5 بهره ببرید. به خصوص اگر می خواهید محتوای متحرک را در وبسایت خود نمایش دهید.

به این ترتیب، با افزایش تعداد بینندگان محتوای ویدئویی از طریق تلفن همراه، دیگر لازم نیست نگران پخش آن در هر مرورگر باشید.

دوستان عزیز فاب تم، به این ترتیب یکی دیگر از مقالات بهینه سازی و سئو سایت به پایان رسید. امیدورام از این نکات مطرح شده در ساخت نسخه موبایلی وبسایت خود استفاده کنید تا بتوانید به صورت هم زمان و موازی رتبه سایت، میزان ترافیک، میزان نرخ کلیک و میزان مدت زمان حضور کاربران در وبسایت را افزایش دهید و در نتیجه کسب و کار اینترنتی خود را بیش از پیش بهبود دهید. من خوشحال خواهم شد که در بخش نظرات این مقاله بیان کنید که چه مقدار این نکات مطرح شده در بهبود وضعیت نسخه موبایلی وبسایت شما تاثیرگذار بوده است و توانسته است به موفقیت شما در بهبود وضعیت سئو وبسایت کمک کند. همچنین شما دوستان عزیز می توانید دیگر نکاتی که در فرآیند بهینه سازی وبسایت موبایلی موثر است و در این مقاله مطراح نشده است را در بخش نظرات بیان کنید و میزان تاثیرگذاری هر یک را با ما در میان بگذارید.

آموزش وردپرس سئوی وردپرس

درباره سعید دیدارنو

سعید دیدارنو هستم فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر، به حوزه های بهینه سازی سایت، بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت علاقه مند هستم و مدت یک سال است که نویسندگی رو شروع کرده ام.

2 نظر

 1. سلام آیا قالبهای سایت شما ریسپانسیو است؟

  • هاشم مهربان مدیر سایت

   سلام
   بله ریسپانسیو یا همان واکنش گرا هست که اگر قالبی اینطور نباشد ارزش خرید ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

دو × چهار =