عواملی که می تواند زمان پاسخگویی سرور برای وردپرس را کاهش دهد

عواملی که می تواند زمان پاسخگویی سرور برای وردپرس را کاهش دهدReviewed by سعید دیدارنو on Sep 5Rating: 5.0عواملی که می تواند زمان پاسخگویی سرور برای وردپرس را کاهش دهدآموزش وردپرس,سئو سایت,سئو وردپرس,بهبود زمان پاسخگویی سرور,بهبود سرعت بارگذاری سایت,کاهش سرعت بارگذاری سایت,راهنمای انتخاب سرور,نحوه انتخاب سرور مناسب

تا به حال به اهمیت زمان پاسخگویی سرور توجه کرده اید؟ بگذارید این گونه موضوع را بررسی کنیم. من مطمئن هستم که شما از بسیاری از ابزارهای آنلاین برای بررسی عملکرد سایت وردپرس خود استفاده کرده اید و چند مرحله را برای افزایش سرعت وبسایت وردپرسی خود انجام داده اید. اما احتمالا نتایج مورد انتظار را کسب نکرده اید، این طور نیست؟ شما دوستان عزیز، ممکن است از این واقعیت آگاه باشید که سئو سایت وردپرسی بستگی به front-end و همچنین پیشرفت back-end که شامل میزبانی وبسایت است، دارد. بنابراین در این مقاله، تصمیم دارم که به شما نقش یک ارائه دهنده میزبانی را در افزایش سرعت سایت وردپرس و همچنین در مورد نحوه تاثیر آن در کاهش زمان پاسخگویی سرور، صحبت کنم.

عواملی که می تواند زمان پاسخگویی سرور برای وردپرس را کاهش دهد

عواملی که می تواند زمان پاسخگویی سرور برای وردپرس را کاهش دهد

اما قبل از این که شروع کنم، می خواهم شما جریان ظاهر شدن یک صفحه وب را به خوبی درک کنید. به طور کلی چهار مرحله در فرآیند نمایان شدن صفحه وب نقش دارند:

 • درخواست: درخواست توسط مرورگر ایجاد می شود.
 • واکنش یا پاسخ: منابع و فایل های صفحه وب دانلود می شوند.
 • ایجاد کردن یا ساختن: مرورگر وب با استفاده از منابع صفحه، صفحه وب را ایجاد می کند.
 • رندر کردن یا ارائه دادن: صفحه وب به بازدیدکننده یا میهمان نمایش داده می شود.

دوستان عزیزم، به خاطر داشته باشید که مرحله دوم (پاسخ) کاملا به میزبانی وبسایت شما و مدت زمان پاسخگویی سرور بستگی دارد. در مرحله اول، بازدید کننده یک درخواست ایجاد می کند و سپس منتظر پاسخ سرور می شود. تاخیر در پاسخ سرور می تواند در عملکرد کلی بارگذاری یک صفحه تاثیرگذار باشد. در نتیجه، یک صفحه وب با سرعت بارگذاری پایین در بهینه سازی سایت و تجربه کاربری تاثیر می گذارد و باعث می شود که سئو سایت وردپرسی شما دچار افت شود و کاربر نیز ازعملکرد سایت شما راضی نباشد..

زمان پاسخگوی سرور چیست؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد، زمان پاسخگویی سرور، زمانی است که یک سرور برای پاسخ دادن به درخواست بازدید کننده صرف می کند همچنین این زمان پاسخ نیز به عنوان زمان برای اولین بایت (TTFB) اشاره دارد. شما دوستان عزیز احتمالا زمانی که در حال بررسی نتایج عملکرد یک صفحه وب توسط یک ابزار تجزیه و تحلیل آنلاین بوده اید، به TTFB برخورد کرده اید. طبق راهنمایی های گوگل، یک وبسایت نباید TTFB بیش از ۲۰۰ میلی ثانیه داشته باشد.

چگونه زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهیم؟

عوامل زیادی وجود دارد که می توااند باعث کند شدن زمان پاسخگویی سرور شود. اما من در اینجا به برجسته ترین عوامل که می تواند توسط صاحبان وبسایت کنترل شود، اشاره می کنم:

 1. فاصله بین سرور و بازدید کنندگان
 2. ترافیک
 3. منابع میزبانی وب
 4. بانک های اطلاعاتی
 5. سایت پویا در مقابل سایت ایستا
 6. نرم افزار سرور
 7. انتخاب میزبان سایت وردپرسی با دقت کامل

عواملی که می تواند زمان پاسخگویی سرور برای وردپرس را کاهش دهد

فاصله بین سرور و بازدید کنندگان

ابتدا با هم یکی از اساسی ترین عامل موثر در بهبود زمان پاسخگویی سرور را بررسی می کنیم. قبل از انتخاب سرور میزبان وبسایت، باید مخاطبان سایت خود را به طور کامل بشناسید و نزدیک ترین مرکز داده نسبت به مخاطبان هدف وبسایت را انتخاب کنید. این مسئله کمک می کند که با توجه به حداقل فاصله بین سرور و بازدید کنندگان، تاخیر در پاسخ نیز به حداقل برسد و در نتیجه پاسخ سریعتر از سرور دریافت شود. به عنوان مثال فرض کنید که مخاطبان مورد نظر شما در ایران زندگی می کنند، بنابراین بهتر است که از یک ارائه دهنده خدمات میزبانی که در ایران است برای وبسایت خود استفاده کنید، تا با توجه به حداقل فاصله بین سرور و بازدید کنندگان، زمان پاسخگویی سرور کاهش پیدا کند. متاسفانه اکثر صاحبان وبسایت ها به این موضوع توجهی ندارند و از ارائه دهنده های سرویس میزبانی که در خارج از کشور قرار دارند برای وبسایت خود استفاده می کنند.

ترافیک

با رشد مداوم کسب و کار اینترنتی، مشخص است که سایت شما می تواند با افزایش ناگهانی در ترافیک مواجه شود. به این مثال توجه کنید: اگر شما مالک یک سایت کسب و کار مانند کفش هستید و پیشنهاد ویژه ای را ارائه می دهید، تعداد بازدید کنندگان شما به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. در نتیجه، بازدید کنندگان بیشتر و بیشتری شروع به درخواست از سرور به طور همزمان می کنند، و اگر سرور میزبانی وبسایت شما نتواند تمام این درخواست ها را جواب دهد، قطعا شما با کاهش در میزان فروش مواجه می شوید و به اعتبار کسب و کارتان نیز لطمه وارد خواهد شد. بهترین کار این است که سرویس ارائه دهنده میزبانی سایت خود را با توجه به رشد ترافیک انتخاب کنید. به این معنی که در ابتدای کسب و کار خود از سرویسی استفاده کنید که بتواند به حداقل ترافیک سایت شما پاسخ دهند و سپس با توجه به رشد کسب و کار و همچنین افزایش ترافیک، ارائه دهنده سرویس میزبانی خود را تغییر دهید.

منابع میزبانی وب

جمع آوری نیازها مهمترین و اولین قدم برای ترقی و بهبود یک کسب و کار است. بنابراین، شما به عنوان صاحب یک کسب و کار اینترنتی باید ازنیازهای خودتان آگاهی داشته باشید، یا منابع موجود می توانند همه چیز را درست انجام دهند یا نه. اگر مطمئن نیستید که سرور میزبان می تواند تمام انتظارات شما را تامین کند، با پشتیبانی ارائه دهنده خدمات میزبانی خود مشورت کنید و انتظارات خود را بیان کنید تا شما را هدایت و راهنمایی کنند.

بانک های اطلاعاتی

شما می دانید که پایگاه داده مکانی است که در آن تمام اطلاعات مورد نیاز ذخیره می شود. پایگاه داده باید بهینه شود تا به راحتی قابل دسترس باشد، مدیریت آن ساده شود و بروزرسانی صورت گیرد. اگر پایگاه داده بسیار پیچیده باشد، ممکن است کمی بیشتر زمان پاسخگویی سرور و پردازش آن افزایش یابد. بنابراین، داده های غیر ضروری را حذف کنید و جستارها (queries) را مجددا بررسی کنید تا مطمئن شوید که آن ها مطابق با اصول بهینه سازی نوشته شده اند.

سایت پویا در مقابل ایستا

محتوای پویا در زمان اجرای درخواست تولید شده توسط یک بازدید کننده ایجاد می شود. زمان مورد نیاز برای ایجاد محتوای پویا برای هر کاربر متفاوت است. به عنوان مثال، من یک قهوه سفارش داده ام و شما یک برگر سفارش داده اید. در هنگام رسیدگی به درخواست تولید شده توسط سفارش دهنده غذا، یک سرور باید با پایگاه داده ارتباط برقرار کند و به همین ترتیب سرویس دهد. اما اگر تعداد زیادی از مشتریان، غذا را به طور همزمان و با نیازهای مختلف سفارش دهند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

محتوای استاتیک که یک کد گذاری سخت در HTML، JS، CSS و تصاویر است، با توجه به ورودی کاربر تغییر نخواهد کرد. در نتیجه سرور محتوای مشابهی را برای هر بازدید کننده ارائه می کند. این سریع ترین راه برای ارائه محتوا است، زیرا منابع زیادی را از سرو مصرف نمی کند. در نتیجه، تجربه وب سریع تر خواهد بود.

بنابراین اگر فکر می کنید که چند چیز پویا وجود دارد که می تواند به عنوان محتوای استاتیک استفاده شود، سعی کنید که آن را به یک محتوای استاتیک تبدیل کنید تا بتوان سریع تر به درخواست کاربر پاسخ داد. همچنین شما می توانید محتویات استاتیک را با استفاده از CDN آزاد کنید تا زمان بارگذاری در سرور کاهش پیدا کند.

نرم افزار سرور

یکی دیگر از مهمترین موارد در زمان پاسخگویی سرور، پشته سرور شما است. به عنوان مثال، کدام نرم افزار و سرویس ها برای مدیریت سرورهایی مانند Apache و NGINX مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، این دو گزینه سرور وب رایگان هستند که می توانند برای انجام تمام عوامل ذکر شده در این مقاله مورد استفاده قرار بگیرند. هیچوقت قراموش نکنید که وردپرس خود را به روز نگه دارید. متاسفانه اکثر کاربران وردپرس هنوز از نسخه های قدیمی PHP استفاده می کنند. حتما برای وردپرس خود از PHP7 استفاده کنید تا درخواست های پردازش سریعتر انجام شود.

عواملی که می تواند زمان پاسخگویی سرور برای وردپرس را کاهش دهد

انتخاب میزبان سایت وردپرسی با دقت کامل

با توجه به عوامل تاثیر گذار ذکر شده در سرعت پاسخگویی سرور، پیشنهاد می کنم که از سرویس میزبانی اختصاصی استفاده کنید تا بتوانید موارد فوق را کنترل و بهینه کنید. بنابراین از یک ارائه دهنده خدمات میزبانی وردپرس که دارای سطح بالایی از بهینه سازی است، برای مدیریت سایت خود استفاده کنید. فراموش نکنید که از مطابقت ارائه دهنده میزبانی خوب با عوامل ذکر شده اطمینان حاصل کنید. نکته آخر آنکه با توجه به فراوانی ارائه دهندگان سرویس میزبانی حتما تحقیقات و مشورت های لازم را انجام دهید تا انتخابی درست و به جا داشته باشید.

دوستان من، شما حتما می دانید که سرعت بارگذاری سایت یکی از فاکتورهای مهم در بهینه سازی و سئو وبسایت است. اگر در مورد سئو و تغییرات گوگل آگاهی داشته باشید، می دانید که اهمیت سرعت بارگذاری وبسایت به خصوص در دستگاه های موبایلی روز به روز در حال افزایش است. پس علاوه بر این که به طراحی و زیبایی قالب سایت وردپرسی خود توجه می کنید و در تولید محتوا نیز کوشا هستید، باید به فاکتورهای سرعت و همچنین ریسپانسیو بودن سایت نیز توجه کنید. همانطور که اطلاع دارید سرور ارائه دهنده میزبانی سایت و زمان پاسخگویی که ارائه می دهد در بهبود سرعت بارگذاری سایت بسیار تاثیر گذار است. امیدوارم این مقاله برای انتخاب سرور مناسب با وبسایت، شما را به طور کامل راهنمایی کرده باشد. من همواره آماده پاسخگویی به سوالات و پیشنهادات شما عزیزان همیشه همراه فاب تم هستم.

آموزش وردپرس سئوی وردپرس هاست و هاستینگ

درباره سعید دیدارنو

سعید دیدارنو هستم فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر، به حوزه های بهینه سازی سایت، بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت علاقه مند هستم و مدت یک سال است که نویسندگی رو شروع کرده ام.

دیدگاه خود را بیان کنید

یازده − 6 =