آموزش نحوه حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس با بهترین روش های ممکن

آموزش نحوه حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس با بهترین روش های ممکنReviewed by سعید دیدارنو on Sep 17Rating: 5.0آموزش نحوه حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس با بهترین روش های ممکننحوه حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس,حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس,حذف نوار کناری در سایت وردپرسی,حذف نوار کناری از وبسایت وردپرس,آموزش وردپرس

همه شما دوستانی که کاربر وردپرس هستید می دانید که نوار کناری یک جزء پیش فرض هر سایت وردپرسی است. نوار کناری در سمت راست یا چپ یا  در زیر فضای محتوا در هر صفحه از وبسایت شما قابل مشاهده است. این بخش می تواند به هر صفحه وبسایتی یک ارزش افزوده بدهد. ابتدا با نشان دادن تاریخ بنیانگذاران برای به اشتراک گذاشتن پیشنهادات وابسته، نوار کناری اطلاعاتی را درباره ناوبری سایت، اطلاعات تماس، تبلیغات و سایر محتویات مرتبط با وبسایت را ارائه می دهد. با این حال، همیشه نگه داشتن نوار کناری در وبسایت شما مهم و ضروری نیست.

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که تمایل دارند نوار کناری را از وبسایت وردپرسی خود حذف کنند؟ خب، خبر خوب این است که در این مقاله من بهترین شیوه ها را برای پنهان کردن و حذف نوار کناری در سایت وردپرسی را به شما نشان خواهم داد. اما قبل از آن اجازه دهید تا با هم بررسی کنیم چرا و چه وقت باید نوار کناری را از وبسایت وردپرس حذف کرد.

آموزش نحوه حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس با بهترین روش های ممکن

آموزش نحوه حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس با بهترین روش های ممکن

چه وقت و چرا باید نوارد کناری را از وبسایت وردپرس خود حذف کنید؟

تقریبا هر قالب وردپرس رایگان و غیر رایگانی به همراه نوارهای کناری مختلف یا فضاهای ویجت ارائه می شود. انگیزه استفاده و قرار دادن نوار کناری در سایت وردپرس برای نشان دادن چیزهایی است که با صفحه یا محتوای صفحه شما مشابه و یکسان نیستند. این موارد بخش های مختلف سایت شما مانند فرم ثبت نام در لیست ایمیل، تبلیغات، پروفایل های شبکه های اجتماعی و غیره هستند. این موارد را می توان به طور موثری به نوار کناری با کمک یک نوار کناری سازگار با قالب وردپرسی اضافه کرد.

در بسیاری از قالب های وردپرس، این نوارهای کناری به طور مشخصی نشان داده می شود زمانی که یک کاربر از طریق گوشی های هوشمند یا تبلت از وبسایت شما بازدید می کند. با توجه به کاهش عرض صفحه دستگاه، نوار کناری که در سمت راست یا چپ روی دسکتاپ کاربر نشان داده می شود به طور خودکار به زمینه صفحه نمایش تلفن همراه یا تبلت منتقل می شود.

شکی نیست که نوار کناری بسیار مفید است و می تواند به شما در توسعه و بهبود کسب و کارتان کمک کند. با این حال، عده ای از صاحبان وبسایت های کسب و کار تصور می کنند که حذف نوار کناری از وبسایت وردپرس باعث افزایش کیفیت، کمیت و بهبود تجربه کاربری سایت می شود.

از کجا می خواهید نوار کناری وردپرس را حذف کنید؟

نوارهای کناری با تنوعی از تنطیمات قابل سفارشی سازی ارائه می شوند. نوار کناری می تواند بر روی لایه یک صفحه خاص، صفحه استاتیک یا در کل وبسایت باشد. وردپرس با بکار گرفتن لایه های منحصر به فرد برای این نوع از صفحات متنوع همه چیز را به تصمیم شما واگذار کرده است که آنچه می خواهید نگه دارید و آنچه می خواهید حذف کنید.

حذف نوار کناری از کل سایت وردپرس

هنگامی که شما اطمینان پیدا کردید که باید نوار کناری را به طور کامل از وبسایت وردپرس خود حذف کنید، ابتدا باید با کمک یک سرویس FTP به سایت خود متصل شوید و سپس نوار کناری قالب را از پوشه قالب وردپرس خود باز کنید. برای باز کردن پوشه، این مسیر را دنبال کنید: /wp-content/themes/your-current-theme/. در این بخش، شما فایل های قالب را خواهید دید. این فایل ها دارای یک خط کد هستند که توسط هسته وردپرس برای اضافه کردن یک نوار کناری به هر پست یا صفحه خاص استفاده می شود. این خط کد در اطراف پایه قابل دیدن است. برای حذف هر نوار کناری، این خط کد را حذف کنید. این به شکل زیر است:

<!–?php get_sidebar(); ?–>

اگر از یک قالب وردپرس استفاده می کنید که نوارهای کناری چندگانه را ادغام و یکپارچه می کند، ممکن است با نمونه های مختلفی از کد مشابه مواجه شوید. مثل کد زیر که شامل یک نام نوار کناری به همراه تابع است:

<?php get_sidebar(‘footer-widget-area’); ?>

شما فقط باید خط کد را برای نوار کناری که به آن نیاز ندارید یا نمی خواهید در سایت شما نمایش داده شود، حذف کنید. هنگامی که حذف کد را انجام دادید و به پایان رساندید، روی ذخیره کلیک کنید و تغییرات حاصل شده را در سایت خود بررسی کنید. فقط توجه داشته باشید که هرگونه افزونه ذخیره سازی را از قبل غیر فعال کنید. زیرا افزونه های ذخیره سازی اجازه نمی دهند که تغییرات بلافاصله نمایش داده شوند. هنگامی که تغییرات انجام شد و شما نتایج مورد نظر را مشاهده کردید، می توانید افزونه های ذخیره سازی را فعال کنید.

همچنین، به خاطر داشته باشید که حذف نوار کناری تغییری در نواحی محتوا به وجود نمی آورد. تنها ممکن است که بعضی از فضای اطراف محتوای شما را رها کند. این به دلیل عرض مشخث شده ناحیه محتوا در قالب وردپرس شما است. همانطور که نوارهای کناری در سایت شما بیشتراز اندازه تعریف شده نمایان نمی شوند، شما باید با اضافه کردن CSS سفارشی، عرض و ارتفاع ناحیه محتویات قالب وردپرس خود را تنظیم کنید.

بنابراین کلاس CSS قالب خود را که عرض محدوده محتوا را مشخص می کند، پیدا کنید. شما می توانید از ابزار بازرسی مرورگر خود برای انجام این کار استفاده کنید. کلاس CSS برای عرض محدوده محتوا چیزی شبیه به این خواهد بود:

.content-area {

    width: 100%;

    margin: 0px;

    border: 0px;

    padding: 0px;

}

 .content-area .site {

margin:0px;

}

حذف نوار کناری از صفحه استاتیک وبسایت وردپرس

برخی از قالب های وردپرس آماده هستند تا از الگوهای تمام عرض استفاده کنند. شما می توانید از این الگوها در هر صفحه استاتیک سایت وردپرسی خود استفاده کنید. اگر شما به هیچ نوار کناری احتیاج ندارید، می توانید آن ها را تنها با استفاده از روش زیر حذف کنید.

به یاد داشته باشید، شما نوار کناری را از کل وبسایت وردپرسی خود حذف نمی کنید. از این رو، فقط صفحه ای را که می خواهید نوار کناری را از آن حذف کنید، ویرایش کنید. برای حذف نوار کناری از صفحه استاتیک به آدرس Page Attributes >> Templates >> Full Width بروید.

آموزش نحوه حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس با بهترین روش های ممکن

با این حال، برخی از تم ها با یک صفحه “Full Width” در دسترس نیستند. در این مورد، گزینه ی full-width را در بخش ویژگی های صفحه (Page Attributes) نمی بینید.

آموزش نحوه حذف نوار کناری وبسایت در وردپرس با بهترین روش های ممکن

در این جا شما باید الگوی صفحه تمام عرض خود را ایجاد کنید. بنابراین یکی از ویرایشگرهای متنی مانند Notepad را باز کنید و کد زیر را در آن کپی کنید. حتما از یک فایل خالی برای این کار استفاده کنید:

<?php

/*

*

Template Name: Full-Width

*/

get_header(); ?>

فایل را به نام “full-width.php” در رایانه یا لپ تاپ خود ذخیره کنید. سپس این مراحل را دنبال کنید:

  1. از طریق سرویس گیرنده FTP به سایت وردپرسی خود بروید.
  2. به آدرس </wp-content/themes/your-content-theme/folder > بروید.
  3. فایل php را باز کنید.
  4. تمام کد را بعد از <?;()php get_header?> کپی کنید.

پس از کپی کردن کد از فایل “page.php”، آن را به فایل “full-width.php” که در رایانه خود ذخیره کرده اید، بچسبانید. اکنون، این خط کد را پیدا کنید و آن را حذف کنید:

<?php get_sidebar(); ?>

تغییرات را ذخیره کنید و فایل “full-width.php” خود را از رایانه در پوشه جاری قالب وردپرس خود آپلود کنید. به این ترتیب شما می توانید هر صفحه در سایت خود را ویرایش کنید، نوار کناری را حذف کنید و گزینه قالب صفحه تمام عرض را انتخاب کنید.

حذف نوار کناری از صفحه پست وبلاگ

چه سایت شما صفحه استاتیک یا پویا داشته باشد یا نه، وردپرس به شما اجازه می دهد که صفحات جداگانه ای را به عنوان صفحه پست های وبلاگ خود ایجاد کنید. بسیاری از قالب های وردپرس نوارهای کناری را حتی در صفحه پست وبلاگ نشان می دهند. اما خبر خوب این است که حذف نوار کناری از صفحه پست های وبلاگ بسیار ساده است. به بخش Settings >> Reading بروید. بخش صفحه پست ها را به عنوان وبلاگ انتخاب کنید. به بخش Pages >> All Pages بروید و به بخش ویژگی صفحه (Page Attribute) مراجعه کنید و گزینه تمام عرض (Full Width) را از سربرگ قالب (Template) انتخاب کنید و روی ذخیره کلیک کنید.

اگر گزینه تمام عرض (full-width) در قالب شما وجود ندارد، بخش قبلی مقاله را بخوانید و دستورالعمل ها را برای ایجاد الگوی تمام عرض در قالب وردپرس فعلی خود به صورت دستی دنبال کنید.

اگر نمی خواهید نوار کناری را از همه پست ها حذف کنید، می توانید قالب های تک پست سفارشی ایجاد کنید و نوار کناری را از برخی از پست های خاص حذف کنید.

با توجه به قالب وردپرس شما، ممکن است ویژگی ها و عناصر بیشتری وجود داشته باشد که شما نیاز به ویرایش آن ها داشته باشید. به عنوان مثال بخش محتوای شما شامل بسیاری از عناصر دیگر مانند پاراگراف ها و تگ های h1، h2 و… است. برخی از این عناصر عرضی از قبل تعیین شده دارند که ممکن است نیاز به تنظیم و تغییر آن داشته باشید. بنابراین صفحات وبسایت خود را به طور کامل برای شناسایی هر گونه عنصر و ویژگی ای که نیاز به تغییر و اصلاح دارد، بررسی کنید.

دوستان عزیز فاب تم، یکی دیگر از مقالات آموزش وردپرس در همین جا به پایان رسید. امیدوارم که این مطلب مورد توجه و پسند شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد. طبق قرار همیشگی تیم فاب تم با شما عزیزان، می توانید سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در مورد مقالات ارائه شده با ما مطرح کنید.

آموزش وردپرس

درباره سعید دیدارنو

سعید دیدارنو هستم فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر، به حوزه های بهینه سازی سایت، بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت علاقه مند هستم و مدت یک سال است که نویسندگی رو شروع کرده ام.

دیدگاه خود را بیان کنید

چهار + چهارده =