نحوه متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

نحوه متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرسReviewed by سعید دیدارنو on Sep 10Rating: 5.0نحوه متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرسجلوگیری از ایندکس شدن,جلوگیری از ایندکس گوگل,جلوگیری از ایندکس شدن سایت,جلوگیری از ایندکس شدن بعضی صفحات,جلوگیری از ایندکس شدن سایت توسط گوگل,سئو وردپرس

احتمالا موضوع این مقاله از آموزش وردپرس برای شما کمی عجیب و غیر معمول است. بعد از این همه تلاش، چرا باید جلو ایندکس کردن وبسایت توسط موتورهای جستجو را بگیریم؟ مگر ما فرآیند سئو سایت را جهت بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو انجام نمی دهیم و به همین دلیل از نقشه XML برای بهبود شانس به دست آوردن رتبه بهتر استفاده نمی کنیم؟

خب، دلایل زیادی برای جلوگیری از ایندکس شدن سایت توسط گوگل گفته می شود. این دلایل عبارتند از:

  • نصب وردپرس با تم تجاری جدید: این احتمال وجود ندارد که یک وبسایت کاملا بی ثمر و بهینه نشده پس از نصب وردپرس برای بار دوم توسط موتورهای جستجو ایندکس شود. با این حال تا زمانی که این کار در حال انجام است، شما نمی خواهید خطر در دسترس بودن یک سایت ناقص بر روی دامنه را به جان بخرید.
  • سایت های در حال توسعه: سایت های تستی، سایت های در حال توسعه، سایت های نمایشی_ شما این سایت ها را نصب می کنید تا تا اعضای تیم یا مشتریان بتوانند سایت را در شرایط واقعی تست کنند. بدیهی است که نمی خواهید که کسی غیر از افراد فوق به سایت تا زمانی که آماده انتشار در وب نیست، دسترسی داشته باشد.
  • سایت های خصوصی: اگر شما چیزی شبیه یک شرکت اینترانت یا یک وبلاگ خصوصی ایجاد کرده اید (به زبان ساده صفحاتی خاص را که نمی خواهید دیگران آن ها را ببینند)، شما دلیل خوبی برای جلوگیری از ایندکس گوگل برای وبسایت وردپرسی خود دارید.
  • صفحات غیر ضروری: احتمالا این ریسک بزرگی نخواهد بود که کسی به صفحه تشکر از شما یا برخی دیگر از صفحات غیر ضروری که ارزشی ندارند، دسترسی داشته باشد. اما خب راه هایی برای جلوگیری از ایندکس شدن بعضی صفحات وجود دارد.

در این مقاله شش راه کار برای جلوگیری کردن از ایندکس متناسب با نیاز شما، معرفی خواهم کرد. بنابراین با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب و استفاده کنید. توصیه می کنم که حتما تمام گزینه ها را بررسی کنید و سپس متناسب با نیاز و بر حسب شرایطی که دارید یکی را انتخاب کنید.

نحوه متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

نحوه متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

جلوگیری از ایندکس شدن سایت وردپرسی شما توسط گوگل

جلوگیری از فرآیند ایندکس سایت وردپرس توسط گوگل یک روند نسبتا آسان دارد. اما باید شما دوستان عزیز فاب تم قبل از انتخاب یکی از گزینه های زیر مطمئن شوید که می دانید کدام صفحات یا پست ها (کل سایت) را می خواهید مسدود کنید. همچنین اگر می خواهید بدانید که آیا این صفحات قبلا ایندکس شده اند یا خیر، به یک فرآیند کاملا متفاوت نیاز دارید.

این ها گزینه هایی هستند که می توانید به کار ببرید:

 گزینه شماره ۱: استفاده از تنظیمات وردپرس

این گزینه ساده ترین راه برای متوفق کردن ایندکس می باشد که می توانید به راحتی آن را به کار ببرید. برای جلوگیری از ایندکس کل سایت به وردپرس بروید و منوی تنظیمات را پیدا کنید. سپس گزینه خواندن (Reading) را انتخاب کنید. به گزینه Site Visibility بروید تا این گزینه موجود در تصویر را ببینید:

متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

این گزینه در اصل یک برچسب “noindex” به تگ هد سایت شما اضافه می کند:

<META NAME=”robots” CONTENT=”noindex”>

با این حال، همانگونه که وردپرس توضیح می دهد، موتورهای جستجو همچنان می توانند از هر بخشی از سایت شما وارد شوند و آن را ایندکس کنند. به همین دلیل است که باید گزینه شماره ۲ را نیز در نظر بگیرید.

گزینه شماره ۲: رمز عبور محافظت از ریشه

این گزینه متوقف کردن فرآیند ایندکس، شما را از وردپرس خارج می کند و به کنترل پانل سایت هدایت می کند. این بخش مکانی است که باید این کار را انجام دهید:

به حساب میزبانی وب خود وارد شوید و کنترل پانل را باز کنید. شما باید چیزی به نام “رمز عبور دایرکتوری” (Directory Password) یا “رمز عبور محافظت از دایرکتوری ها” (Password Protect Directories) را ببینید.

متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

شما به صفحه ای می روید که همه دایرکتوری ها را در سایت شما نشان می دهد. روی دایرکتوری ریشه (“/”) کلیک کنید.

متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

این مرحله نهایی قابلیت دسترسی به ریشه وبسایت شما را مسدود می کند و اساسا از دسترسی گوگل و همچنین بقیه موتورهای جستجو جلوگیری می کند.

متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

شما همچنین می توانید به افراد خاص (مانند اعضای تیم که باید به سایت علی رقم انجام تغییرات دسترسی داشته باشند)، از طریق این صفحه مجوز دسترسی بدهید.

گزینه شماره ۳: استفاده از فایل robots.txt

اگر نمی خواهید کل وبسایت خود را از فرآیند ایندکس خارج نکنید اما ترجیح می دهید که قسمت های مشخص و خاصی را از ایندکس خارج کنید، می توانید مستقیما به فایل robots.txt وبسایت خود بروید تا عمل مسدود کردن را از این طریق انجام دهید. این دستوری است که باید وارد کنید:

User-agent: *

 Disallow: /[slug]/

در این دستور به جای slug باید آدرس URL ای که می خواهید مسدود کنید را وارد کنید. پس از بروزرسانی و ذخیره تغییرات کار تمام است.

گزینه شماره ۴: استفاده از افزونه برای مسدود کردن کل وبسایت

افزونه Password Protected با رمز عبور اساسا همانند گزینه شماره ۲ عمل خواهد کرد. اگر مایل نباشید که از مسدود کردن دسترسی توسط پانل کنترل اقدام کنید، می توانید از این افزونه استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که این روش تنها از دسترسی افراد به صفحات سایت شما جلوگیری می کند. در واقع، این افزونه از دسترسی گوگل به پیوندهای تصاویر سایت شما و دیگر فایل های آپلود شده جلوگیری نخواهد کرد.

گزینه شماره ۵: استفاده از یک پلاگین برای مسدود کردن صفحات خاص

متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

بیشتر افزونه های سئو به کاربران این امکان را می دهند که صفحات و پست های خاص را از ایندکس شدن محروم کنند. اگر از پلاگین SmartCrawl استفاده کنید، می توانید از دسترسی به پست ها سفارشی، دسته ها، برچسب ها، تصاویر، شیوه نامه ها و دیگر موارد جلوگیری کنید.

گزینه شماره ۶: حذف از جستجو پس از ایندکس

خوب، بگذارید بگویم سایت شما به اشتباه خیلی زود ایندکس شده است یا اینکه می خواهید یک صفحه قدیمی و منسوخ شده را از نمایش در صفحه نتایج جستجو حذف کنید. گزینه های بالا به شما توانایی حذف صفحه ای که قبلا توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجو ایندکس شده است را نمی دهند. در واقع با استفاده از گزینه های بالا فقط می توانید از ایندکس شدن در آینده جلوگیری کنید.

برای این گزینه شما باید از کنسول موتور جستجوی گوگل یا ابزارهای کنسول دیگر موتورهای جستجو که ترافیک را به سایت شما هدایت می کنند، استفاده کنید.

برای مسدود شدن دسترسی در گوگل، این کاری است که باید انجام دهید:

  • به کنسول جستجو بروید و سایت خود را پیدا کنید.
  • بر روی Google Index کلیک کنید و گزینه “Remove URLs” را انتخاب کنید.

متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

  • بر روی “Temporarily hide” کلیک کنید و آدرس URL سایت یا صفحه یا پست خاصی که می خواهید از جستجو حذف کنید، وارد کنید. مطمئن شوید که نسانی که وارد کرده اید، درست است. زیرا به طور موثر آدرس وارد شده از جستجو برای مدت حداقل ۹۰ روز حذف می شود.

متوقف کردن گوگل از ایندکس کردن صفحات وبسایت در وردپرس

به هشدارهای گوگل و همچنین مراحلی که آن ها برای مسدود کردن دائمی یک سایت یا صفحه از جستجو انجام می دهند، توجه کنید.

همانطور که می بینید، فرآیند متوقف کردن دسترسی از ایندکس شدن سایت در گوگل بسیار ساده است. به این معنی که فرآیند دسترسی دوباره نیز آسان خواهد بود. مگر آن که از گزینه شماره ۶ استفاده کرده باشید. لطفا توجه داشته باشید که زمانی می توانید فرآیند معکوس را انجام دهید که دسترسی را موقتا محدود کرده باشید.

بدیهی است که اگر سایت شما به تازگی تکمیل شده و منتشر کرده اید، اما ترافیک آن صفر است، یک چیزی به نظر می رسد کار نمی کند. اما نباید این گونه باشد. پس به خاطر داشته باشید که اگر مسدود کردن دسترسی موتور جستجو بخشی از روند توسعه شما محسوب می شود، یک مرحله برای حذف آن نیز اضافه کنید.

این مقاله نیز در همین جا به پایان رسید. امیدوارم مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد. تنها نکته ای که نباید در انجام این فرآیند فراموش کنید، دقت، دقت و دقت است. زیرا هرگونه اشتباه می تواند مشکلات بزرگی را برای وبسایت شما ایجاد کند و بخشی از زحمات شما را به باد دهد. بنابراین این فرآیند متوقف کردن ایندکس را با دقت انجام دهید یا آن را به دست یک متخصص بسپارید تا با خیالی آسوده این کار انجام شود. تیم فاب تم آماده است که نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما همراهان عزیز را بشنود و از آن ها استفاده کند.

آموزش وردپرس سئوی وردپرس

درباره سعید دیدارنو

سعید دیدارنو هستم فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر، به حوزه های بهینه سازی سایت، بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت علاقه مند هستم و مدت یک سال است که نویسندگی رو شروع کرده ام.

دیدگاه خود را بیان کنید

نه − یک =