بهترین ابزارها، سایت ها و منابع کاربردی برای طراحان و توسعه دهندگان وب – قسمت اول

بهترین ابزارها، سایت ها و منابع کاربردی برای طراحان و توسعه دهندگان وب - قسمت اولReviewed by عماد حیدری on Aug 19Rating: 5.0بهترین ابزارها، سایت ها و منابع کاربردی و کمک کننده برای توسعه دهندگان وب | فاب تممعرفی بهترین ابزارها و سرویس های اینترنتی در موضوعات مختلف و متنوع که تجربه طراحی وبسایت را برای توسعه دهندگان وب آسان می کند.

 فرایند طراحی یک سایت متشکل از بخش ها و اقدامات در زمینه های مختلف می باشد که در این فرایند توسعه دهندگان وب باید شاخص های متعددی را در طراحی یک نمونه تمیز و با کمترین اشکال در نظر گیرند از جمله حجم پایین محصول نهایی، واکنشگرایی، تجربه کاربری، رابط کاربری، سرعت پردازش و ده ها مورد دیگر که در طراحی یک وبسایت استاندار دخیل می باشد.

معرفی بهترین ابزارها و منابع برای توسعه دهندگان وب توسعه دهندگان وب

بهترین ابزارها، سایت ها و منابع آسان کننده کار توسعه دهندگان وب

با توجه به استاندارد های متعدد برای توسعه دهندگان وب بهتر است همواره از ابزارها و منابع اصولی و دقیق برای کار بر روی یک پروژه طراحی استفاده نمود. در این زمینه ابزارهای اینترنتی، منابع آموزشی و ارزیابی و سرویس های متعددی وجود دارد که به ما کمک می کند تا پروژه طراحی خود را سریعتر، تمیزتر، دقیق تر و بی اشکال تر تحویل دهیم.

بدین منظور فاب تم در ادامه به معرفی چندی از بهترین ابزارها، منابع و سایت های کاربردی برای طراحان و توسعه دهندگان وب در زمینه و موضوعات مختلف از جمله طراحی، تایپوگرافی، وایرفریم، کدنویسی و توسعه، انتقال و کار با فایل ها، تصویر برداری، پشتیبانی و… می پردازد.


مقاله مرتبط: ابزار و پلاگین های وردپرس برای تولید محتوا و بازاریابی خدمات


ابزارهای طراحی و رنگ بندی برای توسعه دهندگان وب

Adobe Kuler – ابزار ادوب کولر این امکان را به شما می دهد تا بتوانید پس از ثبت نام در سایت برای خود مجموعه رنگ بندی های متناسب با سلیقه خود را یافته یا یک نمونه رنگ بندی شامل رنگ های مناسب برای استفاده در پروژه را خلق و برای استفاده مجدد ذخیره نمایید.

Colorzilla – کلرزیلا درواقع همان ابزار قطره چکان فتوشاپ اما اینبار برای مرورگر وب می باشد که به صورت افزونه برای گوگل کروم در دسترس است. این افزونه این امکان را به شما می دهد تا با کلیک بر روی قالب رنگ هر سایت مشخصات دقیق هر رنگ انتخاب شده را برای وارد کردن در پروژه خود بدست بیاورید.

Dribbble.com – اگر به دنبال منبعی برای الهام گیری از طراحی های دیگر طراحان مجرب هستید؛ در این صورت وبسایت دریبل ب مجموعه عظیمی از قالب ها و طرح های آماده شده توسط دیگر طراحان را به صورت آماده در موضوعات و فرمت های مختلف در اختیار دارد.

Pattern Lab – هر طرحی نیاز به یک پس زمینه و طرح قالب نیاز دارد تا بتواند نما و محتویات سایت را بر روی خود نشان دهد. استفاده از طرح های پس زمینه نیازمند رعایت نکات متعددی از جمله حجم فایل گرافیکی به علت گستردگی استفاده از آن و تطابق با محتویات سایت می باشد. وب سایت پترن لب یک ابزار طراحی آنلاین طرح های پس زمینه می باشد که از طراحی میکرو برای ساختن قطعه طرح های کوچک با امکان تکرار آن ها بهره می برد. با اینکار و با ساخت یک طرح کوچک قابل تکرار، نیازی با ساخت یک پس زمینه بزرگ و حجیم نمی باشد و خود طرح بسته به فضای موردنیاز تکرار می شود.

ابزارهای تایپوگرافی و فونت برای توسعه دهندگان وب

پس از طراح و قالب اصلی، فونت ها بیشترین سهم در نما و خوانایی یک سایت دارند بدین منظور باید همواره سعی کرد که از بهترین فونت ها متناسب با طرح سایت با اندازه و چینش مناسب استفاده نمود. البته همچنین باید باید به این مورد توجه کرد که فونت های بکار برده شده باید در دستگاه کاربر موجود بوده و در غیر اینصورت روش جایگزینی حتما اتخاذ شود.

Google Web fonts – مجموعه فونت گوگل یکی از بزرگترین منابع خط و فونت ها کاملا رایگان در طرح ها و شکل های متفاوت می باشد. گوگل سعی کند تا فونت هایی را رواج دهد که از استاندارد طراحی و خوانایی پیروی کنند؛ بدین منظور استفاده از فونت های انگلیسی گوگل یکی از بهترین روش های تضمین کیفیت متون سایت می باشد.

سایت قلم فارسی – توسعه دهندگان فارسی به فونت های فارسی و اصیل برای طح های ملی خود نیاز دارند. در این صورت این سایت به عنوان یک منبع مستقل حاوی برترین و پرکاربردترین فونت های استاندارد فارسی می باشد که می توانید به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه ای از آن دانلود نمایید.

typing.com – مورد سوم ما ربطی به طراحی فونت ها ندارد. وبسایت تایپینگ به شما کمک می کند تا ابا استفاده از مجموعه ای از تمرین های علمی توانایی تایپ اصولی و سریع خود را به صورت ده انگشتی افزایش دهید تا بتوانید کاراکترهای بیشتری را در زمان کمتری و با خطای کمتری وارد نمایید.


مقاله مرتبط: بهترین نرم افزار مدیریت FTP و ارسال فایل به سرور وردپرس


ابزارهای طراحی وایرفریم برای توسعه دهندگان وب

مبحث وایرفریم و چارچوب اصلی یک طراحی اهمیت بالایی در طراحی تمیز و اصولی یک سایت یا هر گونه نمونه دیجیتال دارد. با استفاده از وایرفریم می توان سلسله مراتب طراحی، بخش های اصلی و قسمت های پیش زمینه یک طرح را از پیش ترسیم کرد.

نرم افزارهای طراحی محلی – در ابتدا بهتر است در صورت داشتن مهارت در طراحی گرافیکی از نرم افزارهای محلی مانند ادوب فتوشاپ، این دیزاین و یا فایرورکس برای طراحی قالب اولیه طرح خود استفاده نمایید. اهمیت مراجعه به این نوع نرم افزارها داشتن ماهرت طراحی گرافیکی و کار با ابزارهای طراحی می باشد که در صورت داشتن این مهارت ها، اختیارات بیشتری را نسبت به دیگر نرم افزار ها و نسخه های آفلاین در اختیار شما قرار می دهد.

Google Draw – اگر تنها به یک چارچوب ساده و اولیه برای پردازش ایده توسط طرح وایرفریم خود نیاز دارید در این صورت ابزار گوگل دراو به عنوان یک سرویس رایگان و آنلاین این امکان را به شما می دهد تا بتوانید طرح ها و سبک های مختلفی را با استفاده از ابزارهای طراحی این سرویس خلق نموده و بر حافظه ابری گوگل درایو ذخیره نمایید.

Macflow – ماکفلوو یک ابزاری طراحی وایرفرم می باشد که از طرح ها و ابزارهای متعددی برای طراحی قالب اولیه بهره می برد. مهم ترین ویژگی این سرویس امکان کارتیمی و اشتراکی بر روی یک وایرفریم می باشد به طوری که چندین نفر از افراد گروه می توانند یک طرح اولیه را مشاهده، ویرایش کرده و نکات موردنظر خود را در مورد طرح ثبت نمایند.

دیگر ابزارها و منابع برای توسعه دهندگان وب

در ادامه مجموعه مقالات معرفی ابزارها، سایت ها و منابع کاربردی برای طراحان، توسعه دهندگان و وبمستران به معرفی سرویس های بیشتری برای تسهیل توسعه و برنامه نویسی می پردازیم.

منبع: CATSWHOCODE

آموزش وردپرس هک وردپرس

درباره عماد حیدری

دیدگاه خود را بیان کنید

4 + 2 =