استراتژی بازاریابی ویدئویی و رازهایی برای بهبود و کسب موفقیت در آن

استراتژی بازاریابی ویدئویی و رازهایی برای بهبود و کسب موفقیت در آنReviewed by سعید دیدارنو on Aug 28Rating: 5.0استراتژی بازاریابی ویدئویی و رازهایی برای بهبود و کسب موفقیت در آنبازاریابی ویدئویی,استراتژی بازاریابی ویدئویی,نکات مهم بازاریابی ویدئویی,ویدئو مارکتینگ,آموزش بازاریابی ویدئویی,آموزش ویدئو مارکتینگ,بهینه سازی ویدئو

همه ما می دانیم که بازاریابی ویدئویی بدون تردید محبوب ترین و بهترین نوع بازاریابی اینترنتی است. زیرا بازاریابی ویدئویی به علت استفاده از تصاویر و صدا تاثیرگذاری بیشتری بر روی مخاطب می گذارد و به همین دلیل راحت تر می توان مخاطب را ترغیب به خرید و استفاده از محصول و خدمات کرد. بنابراین کاملا واضح و مشخص که فعالان بازاریابی اینترنتی باید یک استراتژی بازاریابی ویدئویی برای تبلیغات کسب و کار تدوین کنند. اما چند سوال اساسی وجود دارد که باید به آن ها پاسخ داده شود:

 • چه فاکتورهایی یک ویدئو را فوق العاده می کند؟
 • چه چیزی باعث درگیر شدن بازدید کنندگان می شود؟
 • آیا ویدئو دارای یک داستان خوب است؟
 • آیا همه چیز برای رسیدن به مخاطب مناسب، در زمان و مکان درست قرار گرفته است؟

در این مقاله نکاتی را بیان خواهم کرد که با استفاده از آن ها می توانید به پاسخ سوالات خود برسید و در بازاریابی از طریق ویدئو موفق شوید.

استراتژی بازاریابی ویدئویی و رازهایی برای موفقیت در آن

استراتژی بازاریابی ویدئویی و رازهایی برای بهبود و کسب موفقیت در آن

فروش نه، بر روی داستان تمرکز کنید

قبل از ظهور رسانه های اجتماعی، اگر می خواستید که افراد آگهی تبلیغاتی شما را ببینند، مجبور بودید که از یک کانال رسانه ای محبوب مانند تلویزیون یا نشریات استفاده کنید. اما در رسانه های اجتماعی، برندهای کسب و کار می توانند به طور مستقیم به همان مخاطب دسترسی داشته باشند. به این معنی که یک محتوای تبلیغاتی با دنیای سرگرمی رقابت می کند. بنابراین اگر می خواهید ویدئوی شما دیده شود، باید مخاطب را سرگرم کند و نوعی ارزش برای او ایجاد کند. این نکته را به خاطر داشته باشید، ویدئوهایی که صرفا بر روی یک نام تجاری و یا فروش تمرکز می کنند به احتمال بسیار زیاد نادیده گرفته خواهند شد و استقبالی از آن ها نخواهد شد.

بهترین محتوای ویدئویی داستان هایی را روایت می کند که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. بهترین حالت ممکن این است که داستان هایی را درباره خودتان روایت کنید، به این شکل بینندگان محصولات شرکت شما و کارهایی که با استفاده از آن ها می توانند انجام دهند را درک می کنند.

به این مثال توجه کنید:

یک شرکت لوازم خانگی را فرض کنید که می خواهد یک محصول جدید به عنوان مثال ماشین ظرف شویی را به فروش برساند. این شرکت برای ترغیب مخاطب یک مهمانی بزرگ را روایت می کند که در آن ظروف بسیار استفاده شده و باید این ظروف تمیز شوند. در داستان اول ظروف به شکل سنتی شسته می شوند که موجب کلافگی فرد و صرف زمان زیاد می شود. اما در داستان دوم فرد با استفاده از ماشین ظرف شویی کلیه ظروف را تمیز می کند و لبخند رضایت را بر لب فرد می نشاند.

به مثال بالا دوباره دقت کنید. این ویدئوی تبلیغاتی شما را ترغیب یه خرید محصول شرکت (ماشین ظرف شویی) نخواهد کرد؟ بدون تردید پاسخ اکثر شما دوستان عزیز مثبت است. زیرا با استفاده از داستان، این ویدئوی تبلیغاتی سختی ها و مشکلات شستن ظرف به شکل سنتی را بیان کرده و سپس نشان داده که چگونه می توان با استفاده ماشین ظرف شویی سختی ها و مشکلات شستشوی سنتی را برطرف کرد و زمان کمتری را به ظرف شستن اختصاص داد.

دوستان من به یاد داشته باشید که یک داستان خوب با شبیه سازی یک موقعیت حل مشکل را با استفاده از محصول بیان خواهد کرد. علاوه بر آن، داستان باید کیفیت و برتری محصول را نسبت به محصولات مشابه نشان دهد. پس اگر می خواهید که در بازاریابی ویدئویی موفق شوید این نکات را نباید در روایت داستان فراموش کنید.

بازاریابی ویدئویی

از چند ثانیه اول عاقلانه استفاده کنید

شما برای جلب توجه مخاطب نسبت به ویدئوی خود فقط چند ثانیه فرصت دارید. در واقع به طور متوسط فقط ۸٫۵ ثانیه زمان دارید.

بنابراین هنگامی ویدئوی شما با موفقیت همراه خواهد شد که داستان به سرعت بتواند  توجه و علاقه مخاطبان را به دست آورد. در اولین ثانیه ها، شما باید به طور واضح روشن کنید که ویدئوی شما در مورد چه موضوعی است و همچنین این اطمینان را به تماشاگران بدهید که ویدئویی که آن ها تماشا می کنند به درد آن ها خواهد خورد.

در این قسمت من دو تکنیک برای جلب توجه مخاطبین در لحظات اول ویدئو را بیان خواهم کرد.

 • ایجاد قلاب

یکی از بهترین راه های جذب توجه، استفاده از قلاب در ابتدای ویدئو است. منظور از قلاب، یک پیش نمایش سریع از آنچه که در ویدئو می آید، است. پیش نمایش باعث می شود که مخاطب علاقه بیشتری برای تماشای ویدئو پیدا کند.

 • استفاده از تصویرهای بند انگشتی جالب

فیسبوک و توییتر به شما اجازه آپلود یک تصویر بند انگشتی به همراه ویدئو را می دهند. این عکس های بند انگشتی یک راه عالی برای جلب توجه بینندگان است، زیرا می توانید آن ها را قبل از شروع نمایش ویدئو هیجان زده کنید. این عکس ها اولین تاثیر مهم را بر روی مخاطب می گذارد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط شرکت Wista انتخاب دقیق تصویر بند انگشتی چه در رسانه های اجتماعی و یا در بازاریابی از طریق ایمیل می تواند نرخ نمایش ویدئوی شما را بالا ببرد. مراقب باشید که از تصاویر تار و مبهم به عنوان بند انگشتی استفاده نکنید، زیرا این تصاویر باید نشان دهند که ویدئو از کیفیت بالایی برخوردار است. فریم های مختلفی را انتخاب کنید که در آن موضوع یا محیط شما واضح و روشن باشد.

دوستان من، یک بند انگشتی عالی باید بتوانند شروع به روایت داستان کنند و به بینندگان نشان دهند که در ویدئو چه چیزی در انتظار آن ها است. پس در انتخاب این تصاویر دقت لازم را انجام دهید.

از مخاطبین مرتبط در فیسبوک غافل نشوید

استراتژی بازاریابی ویدئویی و رازهایی برای بهبود و کسب موفقیت در آن

همه ما خوب می دانیم که فیسبوک یک شبکه توزیع محتوا بی نظیر است. یکی از ویژگی هایی که فیسبوک را از دیگر کانال های بازاریابی دیگر متمایز می کند، هدف گیری فوق العاده عمیق است که از طریق آن می توانید به انتخاب مخاطب برای محتوای خود بپردازید. احتمالا شما از این ویژگی برای تبلیغات فیسبوکی خود تا به حال استفاده کرده اید، اما آیا می دانستید که شما می توانید برای هر پستی که در فیسبوک قرار می دهید مخاطبان را جداگانه انتخاب کنید؟

اشتراک گذاری پست ها به صورت بسیار هدفمند یک راه عالی جذاب کردن محتوا برای تک تک مخاطبان شما است. با استفاده از این ویژگی فیسبوک، شما اطمینان حاصل می کنید که همیشه بیشترین مخاطبین مرتبط را برای هر پست به دست آورده اید.

ویژگی Facebook post targeting به شما اجازه می دهد که مخاطبان را بر اساس موارد زیر دسته بندی کنید:

 • سن
 • جنسیت
 • موقعیت
 • زبان

بنابراین فقط دسته ای از مخاطبین که شما انتخاب کرده اید می توانند پست های شما را در شبکه اجتماعی فیسبوک ببینند.  به عنوان مثال، اگر شما بازه گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ را انتخاب کنید، هیچ فردی خارج از محدوده سنی تعیین شده نمی تواند پست شما را ببیند.

شما همچنین می توانید افراد را بر اساس منافع انتخاب و مورد هدف قرار دهید. یعنی زمانی که شما یک علاقه را انتخاب می کنید (مجاز هستید که برای هر پست تا ۱۶ مورد را انتخاب کنید)، افرادی که صفحه شما را دوست دارند و همچنین در علاقه مندی هایی که انتخاب کرده اید، مشترک باشند، می توانند پست های شما را ببیننند.

اما محدود کردن مخاطبان پست، مانند هدف قرار دادن علاقه، تاثیری بر اینکه چه کسی می تواند پست را در صفحه شما یا در هر نقطه از فیسبوک ببیند، نمی گذارد. بنابراین کاربران خارج از گروه مورد علاقه شما هنوز هم می توانند پست را در خبرخوان های خود یا در صفحه شما ببینند.

نحوه سفارشی سازی هدف برای پست های فیسبوک

ایجاد یک پست جدید

جهت انتخاب یک مخاطب سفارشی برای پست، به صفحه خود بروید و شروع به ایجاد یک پست جدید کنید.

بر روی دکمه target کلیک کنید

در مولف فیسبوک، شما یک آیکون کوچک به شکل هدف را می بینید، برای انتخاب هدف خود بر روی آن کلیک کنید.

انتخاب علاقه مندی هایی که می خواهید هدف بگیرید

بازاریابی ویدئویی

در این بخش، شما می توانید مخاطبین هدف خود را بر اساس علاقه مندی های آن ها و صفحاتی که لایک کرده اند، انتخاب کنید. برای اضافه کردن علاقه، به سادگی شروع به تایپ کردن در نوار جستجو کنید. شما می توانید تا ۱۶ مورد برای هر پست انتخاب کنید.

انتخاب محدودیت های مخاطب

مرحله نهایی در هدف قرار دادن پست شما این است که محدودیت های مخاطبان خود را انتخاب کنید. در این بخش می توانید انتخاب کنید که کدام افراد با توجه به سن، جنسیت، موقعیت مکانی و زبان برای محتوای شما مورد هدف قرار بگیرند. فراموش نکنید که فقط افرادی که مطابق با معیارهای شما باشند، می توانند پست را ببینند. هنگامی که محدودیت های مخاطب را انتخاب کردید، آن را ذخیره کنید و محتوی خود را به شکل معمول منتشر کنید.

داستان خود را با و بدون صدا روایت کنید

در جدید ترین تغییر، ویدئوها در فیسبوک با صدا به صورت خودکار پخش می شوند مگر آن که گوشی خود را در حالت بی صدا قرار داده باشید. هنوز دقیقا مشخص نیست که چگونه این تغییر بر روی عادت های مخاطبان فیسبوک اثر خواهد گذاشت. اما پیش از این بروزرسانی، ناشران متعددی گزارش دادند که ۸۵ درصد ویدئوها در فیسبوک در حالت بی صدا پخش می شوند.

بنابراین بسیار مهم خواهد بود که ویدئوی شما برای هر دو دسته از مخاطبانی که در حالت با صدا و بی صدا آن را تماشا می کنند، جذاب و جالب باشد. پس برای آن که استراتژی بازاریابی ویدئویی شما با موفقیت همراه شود باید در مورد چگونگی ایجاد یک داستان جالب، جذاب و قانع کننده و بدون نیاز به صدا نیز فکر کنید. چون اگر کاربران بتوانند یک داستان را بدون نیاز به صدا درک کنند، شما می توانید از اثرگذاری بالای محتوای خود مطمئن شوید.

می توانید برای بهبود ویدئوی خود در حالت بدون صدا از این روش ها استفاده کنید:

 • جلوه های بصری زیبا
 • توصیفات متنی
 • زیرنویس

باید به خاطر داشته باشید، همانطور که ویدئو شما برای حالت بدون صدا بهینه شده است، باید برای حالت با صدا نیز بهینه شده باشد و ارزش های بیشتری را برای مخاطبین این دسته در نظر بگیرد.

ویدئو شما باید مخاطبان را ترغیب به واکنش کند

زمانی که استراتژی بازاریابی ویدئویی خود را تدوین می کنید، باید مطمئن شوید که محتوای طرح ریزی شده کاربران را وادار به واکنش خواهد کرد. منظور از واکنش لزوما ترغیب مخاطب به انجام خرید یا ثبت نام نیست. بلکه یک ویدئو می تواند کاربر را ترغیب به:

 • ثبت نام در کانال شما کند
 • صفحه شما را لایک یا دنبال کند
 • ویدئو شما را با دوستان خود به اشتراک بگذارد
 • در مورد ویدئو نظر بدهد
 • بقیه محتویات و پست های شما را نیز ببیند

در کدام بخش از ویدئو خود باید درخواست واکنش از کاربر کنید؟

طبق تحقیقات انجام شده، سه موقعیت رایج برای اضافه کردن درخواست واکنش در داخل ویدئو وجود دارد:

 • درخواست واکنش قبل از نمایش که در همان ابتدای ویدئو می توان مطمئن شد که همه تماشاگران آن ها را می بینند و یک فرصت برای کلیک وجود دارد.
 • درخواست واکنش در میانه نمایش که می تواند در هر نقطه ای بین آغاز و پایان قرار بگیرد. این نوع از دعوتنامه ها برای مخاطبینی که بیشترین تعامل را دارند، طراحی شده اند.
 • درخواست واکنش در انتهای نمایش که در پایان ویدئو قرار می گیرند و می توان مطمئن شد که تماشاگران قبل از ارائه درخواست علاقه بالایی به نشان دادن واکنش دارند.

پس از تجزیه و تحلیل ۴۸۱٫۵۱۴ دعوتنامه درخواست واکنش از ۳۲۴٫۰۱۵ ویدئو، مشخص شد که ۹۵٫۹ درصد از دعوت نامه ها در انتهای ویدئو قرار می گیرند و تنها ۴ درصد از آن ها در میانه ویدئو قرار داده می شوند. همچنین  ۰٫۱ درصد از دعوتنامه ها نیز در ابتدای نمایش ارائه می شوند.

بازاریابی ویدئویی

نکته جالب این است که دعوتنامه هایی که در میانه ویدئو ارائه می شوند دارای بیشترین نرخ تبدیل هستند.

بازاریابی ویدئویی

توصیه من به شما این است که حتما از تمامی شبکه های اجتماعی برای انجام بازاریابی ویدئویی خود استفاده کنید و دعوتنامه های اقدام به واکنش را در بخش های مختلف ویدئو آزمایش کرده و بهترین مکان را مشخص کنید. به این ترتیب شانس موفقیت استراتژی بازاریابی ویدئویی شما بیشتر خواهد شد.

سه راه برای اضافه کردن دعوتنامه اقدام به واکنش در محتوای ویدئویی

 • اضافه کردن کارت به انتهای ویدئو

یکی از رایج ترین راه ها برای اضافه کردن یک دعوتنامه اقدام به واکنش در محتوای ویدئویی، استفاده از درخواست واکنش در انتهای نمایش می باشد. این دعوت نامه باید نشان دهد که مخاطب چه کاری را باید انجام دهد، مانند در خواست از مخاطب برای ثبت نام و یا هدایت او جهت تماشای دیگر محتویات کانال که می تواند گزینه مطلوبی باشد.

 • آپلود ویدئو در Wistia

هنگامی که شما ویدئوی خود را در Wistia آپلود می کنید، گزینه های مختلفی را برای ایجاد دعوتنامه های سفارشی به صورت متن، عکس یا HTML در اختیار خواهید داشت. دعوتنامه های اقدام به واکنش در هدایت صحیح مخاطب بسیار موثر هستند. برای مثال می توانید از این دعوتنامه ها برای هدایت مخاطب به یک ویدئو یا صفحه مرتبط دیگر استفاده کنید. اگر خوش شانس باشید و مخاطبان محتوای ویدئو را دوست داشته باشند، ممکن است که آن ها به دعوت نامه شما پاسخ مثبت بدهند.

 • اضافه کردن دعوت نامه در بخش میانه ویدئو

همان طور که قبل از این اشاره کردم، دعوتنامه های میانه ویدئو دارای بالاترین نرخ تبدیل هستند. بنابراین شما هم سعی کنید که دعوت نامه خود را در بخش میانه ویدئو قرار دهید.

بهینه سازی ویدئو برای جستجو

استراتژی بازاریابی ویدئویی و رازهایی برای بهبود و کسب موفقیت در آن

 

روزانه بیش از ۳٫۵ میلیارد جستجو در گوگل و دیگر وبسایت های مربوط به آن انجام می شود. همچنین در یوتیوب نیز ۳ میلیارد جستجو در هر ماه صورت می گیرد. نرخ جستجو در فیسبوک نیز روند رو به رشدی را داشته است و رقمی بیش از ۲ میلیارد جستجو در روز را نشان می دهد.

بنابراین عاقلانه است که در استراتژی بازاریابی ویدئویی خود به بهینه سازی آن توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا در غیر این صورت حجم زیادی از مخاطبین را از دست خواهید داد.

پس برای موفقیت در بازاریابی ویدئویی به این نکات در بهینه سازی ویدئو توجه کنید:

 • استفاده از کلمات کلیدی در عنوان

احتمالا شما قبلا بهینه سازی را برای محتوای وبلاگ یا وبسایت انجام داده اید. بهینه سازی ویدئو نیز دقیقا به همان شکل است و تفاوتی ندارد. بنابراین ویدئو باید شامل عبارات کلیدی باشد که می خواهید در آنها رتبه بالایی به دست بیاورید.

درست مانند عنوان یا تگ h1 در صفحه وبسایت، عنوان ویدئوی شما یکی از مهمترین فاکتورها برای به دست آوردن رنک خوب در گوگل و یوتیوب است.  تا جای امکان سعی کنید که کلمات کلیدی اصلی خود را در عنوان قرار دهید و آن را زیر ۶۶ حرف نگه دارید تا در نتایج جستجو کوتاه نشود.

جستجو در فیسبوک کمی متفاوت است. نتایج در فیسبوک بر اساس ۲۰۰ عامل از جمله آنچه که دوست دارید و یا با آن درتعامل هستید و اطلاعات مربوط به هویت شما نمایش داده می شوند.

 • اضافه کردن توضیحات به ویدئو

شبکه های اجتماعی یوتیوب و فیسبوک اجازه اضافه کردن توضیحات به ویدئو را می دهند و این عامل نیز برای جستجو یک ملاک واقعی و ارزشمند است. همانند عنوان سعی کنید کلمات کلیدی را در توضیحات نیز استفاده کنید و مطمئن شوید که توضیحات شما شامل یک شرح کوتاه درباره ویدئو باشد، نه یک لیست از عبارات کلیدی!

همکاری با دیگر برندها و افراد تاثیرگذار

بازاریابی ویدئویی

این را فراموش نکنید که امروزه ۹۰ درصد کاربران به توصیه ها و پیشنهادات همکاران و افراد مرتبط با حوزه کسب و کار شما بیشتر از تبلیغات شرکت اطمینان می کنند. دوستان عزیز من، هنگامی که یک فرد تاثیرگذار و قابل اعتماد یک محصول را توصیه می کند، افراد احساس بهتر و اطمینان بیشتری به نام تجاری که در مورد محصولات یا خدمات آن صحبت شده است، پیدا می کنند. بنابراین عاقلانه خواهد بود که در استراتژی بازاریابی ویدئویی طرحی را برای همکاری با افراد و برندهای تاثیرگذار فعال در حوزه کسب و کار خود در نظر بگیرید.

خب، این مقاله نیز در همین جا به پایان رسید. سعی کردم که تمامی نکات مهم در بازاریابی ویدئویی را بیان کنم. اما باید این مسئله را به شما یاد آوری کنم که حتما موارد دیگری نیز وجود دارد که می تواند به استراتژی بازاریابی ویدئویی شما در کسب موفقیت کمک کند، مانند خلاقیت که هرگز نباید در استفاده از آن شک کنید. همچنین می توانید از جلسات طوفان مغزی برای به دست آوردن ایده های ناب و استفاده از آن ها در استراتژی بازاریابی ویدئویی خود، استفاده کنید.

بی صبرانه در انتظار دریافت نظرات، پیشنهادات و سوالات شما دوستان عزیز هستم.

آموزش وردپرس بازاریابی اینترنتی بازاریابی ویدئویی

درباره سعید دیدارنو

سعید دیدارنو هستم فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر، به حوزه های بهینه سازی سایت، بازاریابی اینترنتی و طراحی سایت علاقه مند هستم و مدت یک سال است که نویسندگی رو شروع کرده ام.

دیدگاه خود را بیان کنید

شش − دو =