آنچه در مورد سئو باید بدانیم | قسمت دهم

آنچه در مورد سئو باید بدانیم | قسمت دهمReviewed by هاشم مهربان on Aug 14Rating: 5.0آنچه در مورد سئو باید بدانیم | قسمت دهمبک لینکهای با کیفیت صحبت کنیم که عامل مهمی در رنکینگ صفحات سایتتان هستند و به عبارتی دیگر هیچ عامل دیگر از سئو به پر رنگی بک لینکها نیستند

یکی از موارد مهم دیگر که باید در مورد سئو بدانیم این است که موتورهای جستجو به خصوص گوگل چه فاکتورهایی برای ما مطرح کردند تا بتوانیم در صفحات گوگل رتبه های بهتر بگیریم در آموزش قبلی سئو به یکی از فاکتورهای مهم که همان محتوای اختصاصی باشد اشاره کردیم حال می خواهیم در مورد بک لینکهای با کیفیت صحبت کنیم که عامل مهمی در رنکینگ صفحات سایتتان هستند و به عبارتی هیچ عامل دیگر از سئو به پر رنگی بک لینکها نیستند همانطور که می دانید سئو بر دو بخش است سئو داخلی یا on page سئوی خارجی یا off page که مهمترین بخش سئوی خارجی بک لینکها هستند.

آنچه در مورد سئو باید بدانیم | قسمت دهم

آنچه در مورد سئو باید بدانیم | بک لینکهای با کیفیت

بک لینک چیست

در واقع بک لینکها پیوندهایی هستند که از سایت دیگری به سایت شما داده میشود و به اصطلاح شما بک لینک دریافت می کنید و هر کاربری از سایت دیگر به صفحات سایت شما وارد میشود یا حتی اگر پیوند به سایت دیگر بدهید به اصطلاح شما بک لینک داده اید نکته مهمی که وجود دارد بک لینکها همانند یک شمشیر دو لبه می باشند که از یک طرف می توانند رقبای شما را مغلوب کنند و جایگاه بهتر به سایت شما تعلق بگیرد و از طرفی می تواند سایت شما را نابود کند و رقبا را در جایگاه بهتر قرار دهد.

آنچه در مورد سئو باید بدانیم | بک لینکهای با کیفیت

شاخصه های بک لینک با کیفیت

کاربرد بک لینکها بسیار دقت فراوان لازم دارد و بدون آگاهی از روش اجرای آن می تواند سایت شما را با جریمه های سنگین گوگل مواجه کند پس ما چطور از بک لینکها استفاده کنیم تا لبه شمشیر به روی رقبا تیز باشد چطور می توانیم همان بک لینکهای مورد نظر گوگل را جذب سایتمان کنیم برای گوگل لینک سازی هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت بسیار مهم است و از هر دو جنبه مورد توجه قرار میگیرد اما معیار این کیفیت چیست و یا چه تعداد بک لینک می توانیم رتبه خوبی کسب کنیم یک لینک با کیفیت دارای چهار شاخصه است اول اینکه در قالب پست مهمان درج شود دوم اینکه فالو باشد و سوم اینکه از سایتهای مرتبط با فعالیت شما اخذ شود و چهارم اینکه از کلمات کلیدی و صفحات متفاوت سایتتان استفاده شود.

شاخصه اول اینکه لینک سازی شما باید طبیعی باشد یعنی به این مفهوم که شما با تولید مطالب نظر کاربران را به سوی خود جلب می کنید و قطعا بعضی از آنها تمایل پیدا میکنند تا مقاله شما را در شبکه های اجتماعی و یا در وبلاگ و سایت خودشان منتشر کنند و لینک سایت شما را درج کنند این داستان برای موتورهای جستجو پر اهمیت است و اساسا ماهیت بک لینک اخذ لینک از پست مهمان است .

شاخصه دوم اینکه بک لینکها بر دو نوع فالو و نوفالو تقسیم میشوند بک لینک فالو برای گوگل بسیار ارزشمند است و آن را رد یابی می کند و اگر سایتی به شما بک لینک فالو داد یعنی سایت شما را تایید کرده است بک لینک نوفالو بک لینهایی هستند که از نظر گوگل خاصیتی ندارند و اگر سایتی این گونه به شما لینک میدهد شما را معرفی می کند اما تایید نمی کند .

پیش فرض لینکها فالو هست و اگر می خواهید تبدیل به لینک نوفالو شود از ساختار ذیل استفاده کنید.

<a href=”https://fabtheme.ir rel=”nofollow”>فاب تم</a>

شاخصه سوم اینکه لینک سازی در سایتهای مرتبط انجام دهید به عنوان مثال اگر فروشگاهی دارید که محصولات نوزادان و خردسالان را به فروش می رسانید از سایتی لینک دریافت کنید که اخبار یا مقالاتی در این زمینه تولید می کنند نه از سایتهایی که در مورد تجهیزات دیجیتالی یا خشکبار و غیره فعالیت میکنند.

شاخصه چهارم اینکه بک لینهای دریافتی رو یک کلمه کلیدی متمرکز نشود استفاده زیاد از یک کلمه کلیدی به سایت شما آسیب میرساند همچنین به اشتباه بسیاری از دوستان لینک به صفحه اصلی به طور مکرر در دستور کار قرار میدهند اما شیوه درست استفاده از صفحات دیگر سایتتان هست.

آنچه در مورد سئو باید بدانیم | بک لینکهای با کیفیت

استراتژی های بک لینک

استراتژی یک نوع تاکتیک است که بر اساس تجربه به دست می آید و صاحبان موتورهای جستجو از گفتن آن تفره میروند در واقع رازهای نهفته ای هستند که خود باید کاشف آن باشید و سایتهایی که استراتژی نداشته باشند در آینده به مشکل میخورند.

 آیا همیشه باید بک لینکهای با کیفیت تولید کنیم ؟

در پاسخ عرض کنم خیر اگر بخواهیم همه لینکها با کیفیت باشد بر خلاف سیاستهای گوگل لینک سازی کردیم چرا که گوگل به سرعت تشخیص می دهد که خاصیت لینکها طبیعی نیست و به صورت دستی درست میشود به همین منظور از لینکهای نو فالو  و غیر مرتبط از سایتتان هم استفاده کنید تا گوگل به روند لینک سازی ما مشکوک نشود.

چه تعداد و مدت زمان برای بک لینک سازی مناسب است؟

پاسخ روشن است روال ساخت لینک باید طبیعی باشد خوب هر چه بیشتر لینک درست کنیم یقینا بهتر است اما با کیفیت ببینید دوستان همانطور که گفتم لینکهای نو فالو از نظر گوگل ارزش ندارد اما از نظر ما ارزش دارد تا به گوگل بفهمانیم همه چیز ساختگی و مصنوعی نیست اما نوع کیفیت نو فالو بودن هم مهم هست به عنوان مثال شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک گوگل پلاس آپارات لینکهای نو فالو میدهند که صد هزار بار با ارزشتر از لینکهای نو فالو سایتهای ناشناخته هست نکته مهم دیگر این هست تعادل در ساخت لینک را رعایت کنید مثلا یک روز تعداد بالا و یک روز تعداد پایین روش غلطی است و هر طور شده میانگین ساخت بک لینکها در بازه های زمانی متفاوت را به برابری برسانید به عنوان مثال بازه زمانی هفته را جز استراتژیهای خود قرار می دهید در یک هفته اول ۱۵ لینک درست می کنید و در هفته دوم ۴۵ لینک و در هفته سوم ۱۰ لینک و در هفته چهارم ۳۰ لینک که در مجموع ۱۰۰ لینک میشود خوب این نوع لینک سازی برای سایتتان به دلیل درهم بودن مضر است و نمره منفی از گوگل دریافت می کنید روش درست این است که به صورت منظم هفته ای ۲۵ لینک ایجاد کنیم .

رایج ترین مکانها برای ساخت بک لینگ با کیفیت

همانطور که اشاره شد لینک سازی طبیعی اعتبار زیادی دارد و اگر سایت شهرت خوبی داشته باشد به طور اتوماتیک کاربران از مطالب ما استفاده میکنند و لینک سایت را درج می کنند اما سایتی که شروع به کار کرده به راحتی مورد مقبول کاربران برای اشتراک گذاری قرار نمی گیرد در نتیجه راههای دیگری وجود دارد تا ما لینکهای با کیفیت درست کنیم.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی سکوی پرتاب سایتتان می تواند باشد یا به عبارت دیگر پست مهمان پولی از آن تعبیر میشود رپورتاژ آگهی نوعی تبلیغ است که در قالب یک گزارش یا یک مصاحبه و یا یک مقاله در سایتهای با ارزش که معمولا سایتهای خبری هستند همانند یک پست قرار میگیرد و آرشیو میشود که علاوه بر ترافیک بالا برای سایتتان از لحاظ برندسازی هم با ارزش است. دوستانی هستند که اقدام به خرید لینک میکنند و به یکباره رشد در رتبه سایتشان حاصل میشود اما این حالت تا مادامی که پول می پردازید این نعمت شامل حال سایتتان میشود و در صورت عدم پرداخت پول آن لینک را از دست می دهید و به یکباره سایتتان دچار افت شدیدی در رنکینگ صفحات میشود اما رپورتاژ در آرشیو آن سایت باقی می ماند و شما فقط یک بار پول برای آن پرداخت می کنید و همیشه ورودی دریافت میکنید در نتیجه از تبلیغات بنری و یا حتی کلیکی بپرهیزید و به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت باشید.

برای بررسی اعتبار سایت از سایت moz استفاده کنید که بر اساس دو فاکتور دامین آتوریتی و پیج آتوریتی میزان اعتبار آن سایت را بررسی می کند.در واقع دامین آتوریتی مربوط به سن دامین و پیج آتوریتی مربوط به تعداد لینکهای دریافتی و کیفیت لینکها و همچنین فعالیت در شبکه های اجتماعی بستگی دارد.

در رپورتاژ زیاده روی نکنید چون گوگل باهوش است و دوست دارد سایت شما به طور طبیعی و اصولی لینک دریافت کند بهتر است رپورتاژ آگهی هر دو ماه یک بار در سایتهای با آتوریتی بالا و مرتبط با فعالیت سایتتان انجام شود و همچنین برای نوشتن متن رپورتاژ از یک کارشناس بهره ببرید.

آنچه در مورد سئو باید بدانیم | بک لینکهای با کیفیت

نظرگذاری

یک روش ساده و رایگان است که می توانید در انجمن ،سایتها و وبلاگها شرکت کنید و با یک پاسخ حساب شده به موضوع مربوطه نظرتان را درج کنید و در قسمت امضا نام دامین را بنویسید و به یکی از صفحات سایتتان لینک بدهید.

ویکی ها

ویکی ها گزینه مناسب و رایگانی هستند ساختن بک لینک در ویکی ها باید اصولی باشد بدین صورت که در ماه اول هفته ای یک پست بدون اشاره به سایتتان بگذارید بعد از مدتی ویکی شما را به عنوان یک نویسنده میشناسد حال که معتبر شدید مقاله های جدید را با درج دامین سایتتان انتشار دهید ویکی پدیا دانشنامه ای است با آتوریتی بالا که می توانید لینکهای نو فالو با ارزشی کسب کنید.

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی و اپلیکیشینهای پیام رسان ساختاری جدید از ارتباطات انسانی هستند که صفحات وب را بهم مرتبط میکند و اجتماعی بودن انسان را به گونه ای دیگر تفهیم میکند قراردادن لینکهای اشتراک در پایین مقاله هایتان به منظور انتشار در شبکه های اجتماعی برای سئو سایتتان سودمند است تا کاربران بدون زحمت و فوت وقت این کار را انجام دهند و همچنین عضو شبکه های اجتماعی مهم شوید و صفحه ای درست کنید تا لینک به سایت شما ایجاد شود.

 

وبلاگها

در سایتهایی که خدمات وبلاگدهی میدهند عضو شوید و مقالاتی منتشر کنید البته یادتان باشد یک عضو فعال باشید و هفته ای یک مطلب بگذارید.

دایرکتوریها

دایرکتوریها سایتهای مرجعی هستند که سایتهای دیگر را بر اساس موضوع فهرست میکنند تا به شیوه دیگری کاربران موضوعات خود را بیابند و تفاوت آن با موتورهای جستجو نقش انسان به جای ربات است که می تواند در قالب موضوعات عام و یا تخصصی دسته بندی شوند و لینک نو فالو به شما میدهند.

رابطه سئو با دایرکتوریها بسیار خوب است اما به شرط اینکه دایرکتوری درست انتخاب کنیم چرا که در این سالهای اخیر گوگل به دلیل اسپم بودن دایرکتوریهای فراوان این مورد را با حساسیت خاصی پیگیری میکند.اخذ لینک از دایرکتوریهای معتبر کار ساده ای نیست و برای تشخیص اعتبار دایرکتوری از عملگر :site در موتور جستجو استفاده کنید و در جلوی آن نام سایت مورد نظر را درج کنید و ببینید چه تعداد از صفحات دایرکتوری ایندکس میشود و همچنین آپدیت یک دایرکتوری بسیار مهم است و در آخر از سایتهایی که به طور فله ای در صدها دایرکتوری سایت شما را درج میکنند بپرهیزید.

سایتهای پرسش و پاسخ

در این وب سایتها عضو شوید و سوالات مرتبط با حیطه کاریتان را انتخاب کنید و پاسخ درستی بدهید و به یکی از صفحات مرتبط سایتتان لینک دهید.

آنالیز رقبا

یکی از روشهای متداول بررسی سایتهای رقیب ما است که ببینیم از چه سایتهایی لینک گرفته اند خوشبختانه سایت moz ابزاری را در اختیار میگذارد به نام open site explorer که می توانیم از بک لینکهای رقبا آگاهی بیابیم.

خلاصه کلام

برای ساخت بک لینک حوصله به خرج دهید چرا که بک لینک مهمترین عامل در رشد سئوی سایتتان هست به شرط اینکه هوشمندانه عمل کنید و ناگفته نماند گوگل در پی آن هست تا ارزش بک لینکها را در آینده نه چندان دور کمتر کند و قدرت تشخیص فهم محتوای شما را در الگوریتمهای خودش بالا ببرد و نقش محتوا را پر رنگتر از قبل کند. در قسمت آینده از آموزشهای سئو فاکتورهای مهم بهینه سازی سایت در سال ۲۰۱۷ میپردازیم.

آموزش وردپرس سئوی وردپرس

درباره هاشم مهربان

آمده ام برای شما بنویسم و آنچه در توانم هست آموزش دهم امیدوارم خداوند مرا در این مسیر کمک کند تا رضایت شما دوستان را فراهم کنم هم اکنون شما هم با من باشید

2 نظر

  1. مرسی بابت مقالتون عالی بود چطور میشه بک لینکهای با کیفیتو کشف کرد آیا فرمول خاصی دارد؟

    • هاشم مهربان مدیر سایت

      خواهش میکنم خیلی از کاربران این سوالو میپرسن همانطور که اشاره شد سایتی به نام موز هست که میتوانید تولبار آن را نصب کنید تا به مرورگر شما اضافه شود با این ابزار میتوانید دامین آتورتی و پیج آتورتی آن سایت که میخواهد به شما لینک بدهد بررسی کنید مورد دیگر که نیاز دارید زمان است اینکه چقدر زمان برای این کار بزارید آنگاه که سایت را پیدا کردید عضو شوید و لینک سایت خودتان را درج کنید توجه کنید لینک انتخابی باید مربوط به تمامی صفحات سایت باشد

دیدگاه خود را بیان کنید

پنج × 4 =